0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí23. 4. 19957 minut

Už žádná apokalypsa

Bývalý ministr obrany Spojených států Robert McNamara před několika dny šokoval Ameriku svými memoáry, v nichž válku ve Vietnamu označil za "velký a tragický omyl".

Bývalý ministr obrany Spojených států Robert McNamara před několika dny šokoval Ameriku svými memoáry, v nichž válku ve Vietnamu označil za „velký a tragický omyl“. Přestože Američané stále ještě překonávají vietnamské trauma a vzpomínají na 58 000 mrtvých, McNamara se s téměř žádným pochopením nesetkal. Obyvatelé USA nediskutují ani tak o tom, že válka byla podle všeho zbytečná a přinesla nesmyslné oběti, ale spíše hledají důvody, proč se jejich politici nechali zatáhnout do bratrovražedné vietnamské pasti, z které nebylo nakonec „vítězného úniku“, jak jsou ve Státech zvyklí. Kromě toho má exšéf Pentagonu sám máslo na hlavě. Bojům ve Vietnamu se často říkalo „McNamarova válka“: právě on se koncem šedesátých let výrazně podílel na vystupňování konfliktu.V rámci dvacátého výročí konce války - za který se považuje pád Saigonu 30. dubna 1975 - McNamarovo dílo pohled většiny Američanů na minulost nezměnilo. Znatelné posuny po dvou desetiletích jsou však v této cause patrné.

USA zapomínají pomalu…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Washingtonské vlády velmi dlouho a uvážlivě přehodnocovaly postoj k Vietnamu. Z několika programů (transfer potomků amerických vojáků do USA, přesídlení „přátel“ bývalého režimu a podobně), které si po konfliktu stanovily, se kromě jednoho podařilo všechny naplnit. Tím jediným zůstává otázka pohřešovaných vojáků. V celé Indočíně jich bylo přes 2 200, z toho na Vietnam připadá téměř 1 700 lidí. Spolehlivě se z celkového počtu podařilo zatím identifikovat…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc