Bývalá lékařka závidí svému příteli jediné: smrt

Když primářka pražské porodnice na Vinohradech odcházela do důchodu, doporučovali jí kolegové pro nadcházející chvíle volna samé dobrodružné „koníčky“ - třeba podmořský průzkum nebo horolezectví. Nikoho z nich by přitom nepřekvapilo, kdyby je vzala za slovo. Doktorka Zita, vysoká, půvabně štíhlá dáma, byla pověstná nezdolným elánem a energií. Gratulanti, kteří jí na chalupu přijeli blahopřát k sedmdesátinám, zastihli jubilantku, jak sedí obkročmo na hřebeni střechy a vyměňuje spadlé tašky.Dnes je všem účastníkům tehdejší oslavy o deset let víc a doktorka Zita už nějaký čas horolezecké lano skutečně nepotřebuje. Leží doma na lůžku, odkud kvůli poruchám rovnováhy nemůže bez cizí pomoci vstát. Ačkoli má jídlo a pití připravené na dosah ruky, dotýká se ho jen málo a s obavami: důsledky trávícího procesu totiž musí vtěsnat do zhruba tří hodin denně, kdy jí problém s nepohyblivostí pomáhá překonat odborná ošetřovatelka.

Tak co s vámi, babi

Čas hrál v jejím životě významnou roli: skoro pořád jí scházel. Dva poválečné roky horečné činnosti prožila v Jugoslávii, kde se skupinou českých lékařů pomáhala zprovoznit novou nemocnici. Po návratu začala pracovat na tom porodnickém oddělení, odkud po několika desítkách let odešla rovnou do penze. Snad proto, že přivedla na svět tolik dětí jiných žen, vlastní potomky si nepořídila. Manžel jí zemřel, postupně ztratila všechny příbuzné, ze širokého okruhu přátel zbyla…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte