Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Strach má velké oči

Strach má velké oči

Jak reálná je hrozba „Nového kalifátu“

Nečinné přihlížení k bosenské apokalypse svědčí o tom, že tato třetí balkánská válka (po první v roce 1912 a druhé o rok později) může trvat ještě hodně dlouho. Historici a politologové, zabývající se projekcí budoucích makroudálostí, známí též jako futurologové, se proto v poslední době pokoušejí předpovědět, jak se tato válka - a neklid v dnešním světě vůbec - odrazí v budoucnu. Společným ohniskem těchto úvah je prognóza rostoucí síly a vlivu islámu. Před měsícem publikoval jednu takovou předpověď The Economist (viz Respekt 3/93), druhou z pera Normana Stona, anglického historika z Oxfordské univerzity, přinesl ve svém čísle z 21.ledna týdeník The European.Obě statě se shodují v tom, že Západ na Balkáně účinně nezasáhne, válka bude pokračovat a posléze se do ní vmísí islámské státy. Podle Stona se právě genocida bosenských Muslimů stane vnějším důvodem pro nový dějinný náskok těchto zemí. Ty se nespokojí s Balkánem a budou pokračovat v expanzi dál na západ, přičemž hlavním nositelem postupu bude Turecko a jednotícím motorem islám jako totalitní víra. V podání The Economistu stmelí muslimy arabský hypernacionalismus, přičemž iniciátorem bude Saúdská Arábie, v níž proběhne islámská revoluce. Evropa se nebude s to domluvit, natož aby se zmohla na obranu, a Spojené státy se stáhnou do izolace. K tomu všemu by mělo dojít v nadcházejících desetiletích.

Zatím jen jednotné řeči

Ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.