Míč v hřišti

Diskuse o vládní ekologické politice musí začít co nejdříve

Dvanáctého prosince 1990 přijala tehdejší česká vláda tzv. Duhový program ozdravení životního prostředí. Téměř přesně o čtyři léta později - 8.prosince 1993 - se český kabinet opět zabýval zásadním materiálem o ekologické politice: návrhem Státní politiky životního prostředí České republiky. Tentokrát nebyl dokument vládou schválen, ale ministři jej vzali alespoň na vědomí a premiér označil za „dobrý podklad pro další diskusi“. Začněme tedy diskutovat.

Duhový program a realita čísel

Duhový program, který se u nás de facto stal základem systému ochrany životního prostředí, přírody a přírodních zdrojů, stanovil jak obecné zásady a principy, tak celou řadu konkrétních cílů. Byl totiž zaměřen zejména na vybudování pro ekologii klíčových institucí a na vytvoření legislativního rámce účinné ochrany životního prostředí. Dnešní návrh státní ekologické politiky na Duhový program ostatně navazuje. V jeho úvodu je také explicitně řečeno, že „ze srovnání záměrů Duhového programu se současným stavem vyplývá, že jejich podstatná část byla v uplynulém období naplněna“.Podle vládního návrhu byl během posledních tří let zastaven hrozivý růst znečišťování a dosaženo „stabilizace kvality hlavních složek životního prostředí“. (V příloze návrhu to dokládají údaje o mírném zlepšení čistoty především ovzduší a vody.) Míra znečištění, respektive celková zátěž prostředí je ovšem dána…

52.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte