Všichni jeli k moři

Okradení čeští turisté prosili o pomoc na ambasádě v Římě

Tomáš Vystrčil a Pavel Micka se letos ke konci sezóny vypravili autem do Řecka. V jižní Itálii, poblíž romantického městečka Polignano a Mare, jim zručný zloděj kompletně vykradl auto. Zůstali na silnici s poloprázdnou nádrží, bez dokladů a bez peněz. Dovolená přirozeně skončila, šlo spíš o to, jak se vrátit domů. Italští policisté bez řečí dali výletníkům peníze na cestu do Říma. „Zbytek vyřeší vaše ambasáda,“ řekli jim. Znělo to logicky.

Stovky případů

K velvyslanectví jsme dorazili v jednu hodinu odpoledne. Nad hranatou, světlým mramorem obloženou budovou vlála slovenská vlajka. (V domě sídlí zastupitelské úřady obou států bývalé federace.) Na zazvonění přišel ke vchodu vysoký muž v plážové košili. „Co chcete? Tady už nikdo není.“ Řekli jsme mu, o co jde. „Kluci, přijďte zítra, vevnitř už to balej, bude se zavírat. Všichni jedou k moři.“ Čirou náhodou ze dveří vyšel chargé d'affaires. Znovu jsme mu popsali situaci a on zavolal konzulku - mladší paní v kraťasech a tričku. Představila se - až za hodnou chvíli a po naší výslovné žádosti - jako „Pospíšilová“. Na uvítanou jsme se dověděli, že případů, jako je ten náš, řeší prý ambasáda stovky. Jak svižně, to jsme měli poznat vzápětí.Předpis je jasný: peníze na cestu nám velvyslanectví dá až poté, co je někdo z našich přátel v Čechách složí do banky a zafaxuje sem stvrzenku. Zatelefonovat do Prahy jsme ovšem…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte