Korupce jako folklór

V Bulharsku se těžce rodí kapitalismus

Kdo je živ z platu, přežívá - Irmě je třiatřicet, vystudovala slaboproud a byla zaměstnána v jedné sofijské továrně na elektronické přístroje, chloubě socialistického Bulharska. Dnes, kdy se naprosto rozpadly trhy bývalého RVHP a o zastaralou a poruchovou elektroniku zdejší provenience nemá nikdo zájem, závod stojí a většina zaměstnanců byla propuštěna. Irma měla štěstí, sehnala práci jako prodavačka v jednom z obchodů na sofijské hlavní třídě. „Je to dobré místo, vydělávám 3.000 leva a to na život stačí.“ Její manžel vydělává přibližně stejně, a tak prý docela vyjdou. "Kdybychom měli čas, mohli bychom si dovolit i dva týdny u Černého moře. Jenže můj vedoucí za mě nemá na léto náhradu, a kdybych trvala na dovolené, tak by si ji našel, ale nastálo."Téměř šestnáctiprocentní nezaměstnanost sice ještě nedělá divy, ale přesto si lidé váží práce daleko více než dříve. Tento postřeh však zatím příliš neplatí pro státní podniky, třebaže i v nich se poměry začaly měnit. Nejnápadnější změny se ovšem odehrávají na ulicích, kde vyrašily desítky obchodů, kaváren, restaurací. Velká většina z nich byla vrácena původním majitelům v restituci. Ti je pak pronajímají podnikatelům, ze značné části příslušníkům bývalé nomenklatury, a tak se tvoří poměrně široká vrstva středního stavu, lidí, kteří se nemají zrovna špatně.

Cizinci kupují jen obchody

Velké podniky doposud zůstávají ve vlastnictví státu…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte