Kolik zemí bude v České republice

Zatím se nedohodli ani politici, ani regiony

Podnikatel z Hodonína Jiří Malý nevěděl začátkem roku, jaké daně za minulý rok má vlastně platit. Na Okresním úřadě v Hodoníně mu odpovědět nedokázali. Pokusil se získat informace po telefonu na ministerstvu v Praze. Nedovolal se však. Nezbylo mu než sednout do auta a zajet na ministerstvo do 300 kilometrů vzdálené Prahy osobně. Ztratil tak dva dny, zbytečně projel benzín. Podobných, často i složitějších problémů, mají občané s úřady víc než dost.Současné územně správní uspořádání České republiky se neosvědčuje. Po zrušení krajů je pouze špatně fungujícím zbytkem komunistické úpravy z roku 1960. Centrálním orgánům v Praze je podřízeno 76 okresů a neexistuje žádný mezistupeň.Některé úřady státní správy (např. policie, soudy, hygienické stanice) přitom fungují na bázi starých krajů. Ministerstva zemědělství, hospodářství a životního prostředí si zřídila regionální pracoviště, kterým je podřízeno území několika okresů. A například pracovní nebo zdravotnické úřady existují pouze na okresech. Pro normálního smrtelníka je to naprosto nepřehledná situace a není divu, že lidem často připadá, že starý systém fungoval lépe než současný.

Spor není pouze o to, co říká ústava

Názory politických stran se ve věci budoucího členění republiky velmi liší. HSDMS podporuje zemské zřízení s maximálně dvěma zeměmi na Moravě, ODA dává důraz víc na kompetence jednotlivých zemí než na…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2823

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte