Jednáme s Němci o uprchlících, ale chybí nám východní hranice

(Praha, Bratislava) Minulé pondělí dostalo české ministerstvo vnitra německý návrh smlouvy o vzájemném předávání uprchlíků (tzv. readmisi). Rumlův náměstek Martin Fendrych odjel ve středu do Bonnu, kde se setkal s tajemníkem spolkového ministerstva vnitra Johannesem Wöckingem.Česká republika slíbila začátkem dubna německé vládě, že o readmisi začne jednat s Bonnem po 15.květnu. Do tohoto data měla podle představ českých politiků existovat skutečná hranice se Slovenskem, která je podmínkou uzavření česko-německé smlouvy. Pokud totiž nebudeme mít pevnou východní hranici, přes kterou k nám naprostá většina běženců přichází, nebudeme je potom mít kam vracet. Dubnové naděje na brzké vyřízení česko-slovenského hraničního problému zklamaly: končí květen a plánovaná hranice stále neexistuje. Jan Ruml je velmi pesimistický, podle něho jednání se Slovenskem uvízla na mrtvém bodě. O něco nadějnější je výrok ministra zahraničí Josefa Zieleniece, který se prý minulý týden v Římě dohodl se svým slovenským protějškem J.Moravčíkem, že Slovensko zaujme do dvou týdnů ke společné hranici jednoznačný postoj.Německo, tlačené blížícím se termínem platnosti nového azylového zákona, však žádá, abychom splnili daný slib a začali jednat.

Dva základní rozpory

Podle tiskové mluvčí ministerstva Beáty Berníkové hovořili Fendrych a Wöcking především o několika sporných bodech v českém a německém návrhu. Němci chtějí,…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte