Muži se nevzdávají

Unie otců a mužů bojuje za rodinné vztahy

„Neprosím o milost, ale žádám o své právo,“ řekla před carským soudem manželka jednoho z děkabristů, kněžna Volkonská, když chtěla následovat svého muže do vyhnanství na Sibiř. O více než sto šedesát let později, 21.listopadu 1992, použil stejná slova i předseda české Unie otců a mužů Daniel Nebeský, když na druhém sjezdu této organizace charakterizoval její činnost.Požadavek Unie je stručný: muži v českých zemích jsou oběťmi diskriminace a to by mělo skončit. Jako hlavní příklad nerovnoprávného postavení mužské části obyvatelstva uvádějí zástupci UOM výroky rozvodových soudů. Ty totiž přidělují děti téměř výhradně matkám, bez ohledu na to, kdo je viníkem rozvodu a kdo má lepší předpoklady k výchově.Delegáti druhého sjezdu Unie rozhodli nejen o změně názvu společnosti (dříve Svaz mužů), ale také o „strategii prosazení mužských požadavků prostřednictvím tisku a iniciativy v České národní radě“, mimo jiné účastí na přípravě nového zákona o rodině.

Jako ve střední Asii

Počet rozvodů rychle stoupá. V roce 55 bylo v Československu zrušeno dvanáct tisíc manželství, v roce 90 již 40.000. O domov tak ročně přichází 35.000 dětí. Jejich výchovou jsou v 95 procentech pověřeny matky, o zbytek se dělí otcové s „jinými osobami“ a dětskými domovy. Dvě třetiny žádostí o zrušení manželství podávají ženy.Rozvrat rodinných vztahů je důsledkem komunistické politiky, tvrdí Unie otců. Režim svěřil…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte