Proč umíráme brzy

Za posledních dvacet let klesl průměrný věk čs.populace o sedm let. Zachránit nás může změna životního stylu. Ale málokdo ví, jak na to.

Ještě před dvaceti lety žili Češi a Slováci v průměru stejně dlouho jako západní Němci nebo Rakušané. Dnes umíráme zhruba o sedm let dříve. Odstupující český ministr zdravotnictví Martin Bojar nedávno shrnul své zkušenosti takto: "Není pochyb o tom, že se naše zdraví zhoršuje. Zdravotní stav jednotlivců i národa je alarmující. Musí se změnit vztah občana ke každodenní prevenci, nedostatku spánku a pohybu, k přejídání. Pokud se nepodaří odstranit rizika, jimž se dobrovolně, z hlouposti či navyklé lenosti vystavujeme, nezmění se na hrozivých výsledcích statistik nic."Podle zástupkyně hlavního hygienika ČR MUDr.Jany Foltinové, je hlavním problémem fakt, že se přejídáme. "Už naše děti jsou z dvaceti až třiceti procent obézní. Následkem obezity jsou pak revmatické bolesti, onemocnění pohybového aparátu, skleróza a srdeční choroby.

Cena za soběstačnost

Základním motivem zemědělské politiky socialistického Československa byla soběstačnost ve výrobě potravin. Tato celkem rozumně vyhlížející iniciativa ale způsobila neštěstí. Náměstek odboru potravinové výroby ministerstva zemědělství ČR Břetislav Orna říká lapidárně: "Na rozdíl od jiných obchodů v prodejnách potravin vždycky něco bylo. Lidé tedy nakupovali jídlo a alkohol."Zemědělská politika soběstačnosti způsobila ještě jeden kolaps.…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte