Smrt na jatkách

„Kdyby tou uličkou poslali vás, zemřete už po prvních krocích hrůzou,“ říká odborník z velkoplošného kombinátu Masospol

Maso představuje hlavní složku v potravě člověka, všežravce. Československá roční spotřeba se pohybuje zhruba kolem 85 kilogramů na osobu včetně nemluvňat. Málokterý z labužníků však chce vidět a slyšet, že zrovna pro něj podstupují denně na jatkách smrt tisíce zvířat. A už vůbec ho nezajímá, jaké jsou etické normy této „nutné smrti“.

Instalatérská trubka

Za křiku a pohánění vybíhají z náklaďáku na betonovou rampu klopýtající, bučící krávy. Honáci ve špinavých pláštích je ihned ženou dál do šera obrovské stáje. Nastává procedura vážení. První z dezorientovaných krav však odmítá poslechnout. V ruce jednoho z mužů se objevuje instalaterská trubka. Ranami do hřbetu a do boků se snaží zvíře donutit k poslušnosti. „Klídek, klídek,“ domlouvá mu kolega a pokukuje po nás. Jsme na jatkách v tzv. velkoplošném kombinátu a.s.Masospol v Praze Písnici.Konečně se zvíře pohne. Nedůvěřivě leze na váhu do malého, trubkami ohraničeného prostoru. Muž ukrývá trubku do rukávu. Rychle za krávou spouští padací dvířka. Ta jí s rachotem udeří do zad. Kráva zoufale bučí a celým tělem prudce ucukne dovnitř. Dvířka konečně zapadnou. Obsluha váhy rychlými pohyby vystřihuje nůžkami do chlupů pořadové číslo. Zvíře se snaží otočit bezmocnou, v trubkách hrazení uvězněnou hlavu. Po několika neúspěšných pokusech pak už jen pokorně poulí…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte