Novináři, tvou ctností je poslušnost

Mečiarův kabinet chce kontrolovat informace

Jednou z nejvýraznějších vlastností nové bratislavské vlády je averze vůči nezávislosti sdělovacích prostředků. Slovní útoky proti „neobjektivním“ novinám a televizi, selekce novinářů na „přátelské“ a „nepřátelské“ proslavily muže HZDS už dávno před volbami. Nástup k moci na tom nic nezměnil. Naopak. Včerejší opozičníci a dnešní ministři tím jen pro svůj boj o poslušná média získali skutečně pádnou zbraň: možnost administrativních zásahů.První vlaštovkou bylo zrušení přímého prodeje tiskárny Danubiaprint soukromé firmě ISTER. Následoval zákaz vysílání nezávislé televizní společnosti PERFECTS a tlak na změny v personálním obsazení Slovenské televize. Zatím poslední důležitý mezník je snaha o kriminalizaci novinářů z deníku Smena. Cíl všech těchto kroků je jasný: „usměrnit“ informační kanály tak, aby jejich produkce vyhovovala záměrům současné vládní elity.

Znárodnění jako záchrana demokracie

21.července zrušila nová vláda Slovenské republiky usnesení předcházejícího kabinetu, kterým byl firmě ISTER prodán státní podnik Danubiaprint. Ministr pro privatizaci Ľubomír Dolgoš to zdůvodnil jednoduchými argumenty: výběr se prý neuskutečnil na základě veřejné soutěže, registrace firmy ISTER vykazuje „jisté právní nedostatky“ a navíc má Danubiaprint v tisku deníků téměř monopolní postavení, což by se mohlo ukázat jako velmi nebezpečné. „Když už má být monopol,“ řekl…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte