V.Mečiar buduje tajnou službu

Šéf čs.rozvědky Radovan Procházka: „Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit.“

Pro Vladimíra Mečiara, soudě podle jeho projevů (několikrát naznačil, že v pozadí útoků proti němu stojí FMV nebo FBIS), byly česko-slovenské tajné služby vždy velmi významnou složkou státní moci. Vždy je rozlišoval na ty, které pracují pro něj a na ty, které pracují proti němu.Na Slovensku dnes existuje návrh na zřízení vlastní tajné služby, která by se měla zabývat jak kontrarozvědnou, tak rozvědnou činností. Služba by měla podléhat přímo premiérovi slovenské vlády, tedy V.Mečiarovi. Podle předběžných dispozic by do ní neměl přejít ani jeden pracovník ze slovenských sekcí FBIS, ale údajně několik lidí z Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědka). Podle zpráv, které nám předal jistý úředník slovenského ministerstva vnitra, má návrh na tajnou službu vypracovat bývalý příslušník Státní bezpečnosti, plukovník Jaroslav Svěchota.

Reaktivován a znovu propuštěn

J.Svěchota pracoval u Státní bezpečnosti koncem šedesátých let. V roce 1970 byl propuštěn. Podle zprávy branně bezpečnostního výboru Slovenské národní rady „byl od března 1977 do ledna 1989 agentem Státní bezpečnosti zaměřeným na sledování takzvaných levicových oportunistů a bývalých příslušníků SNB a československé armády“. 9.2.1990 byl jmenován do funkce náčelníka Správy StB (později Úřad na ochranu ústavy a demokracie) v Bratislavě a o půl roku později byl rozkazem prvního…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte