Pokuta za revoluci

Tiskař a. s. Svoboda dodnes splácí trest za spolupráci s OF. Ředitel firmy říká: Neměl na to povolení

„Ještě že nenašli ten plakát s Havlem, to bych možná dopadl daleko hůř.“ Petr Měšťánek, tiskař a.s.Svoboda v Ostrovní ulici, vytahuje ze skříňky zaprášené zbytky letáků, novin a plakátů, které tiskl během listopadové revoluce. V červnu 1990 byl za tuto práci zpětně potrestán: vedení podniku mu uložilo pokutu 8.000 Kčs a přeřadilo ho na pomocnou práci.

Cítil jsem, že musím pomoci

Petr Měšťánek páchal „trestnou činnost“ už v 80 letech. Tajně tiskl samizdatové časopisy Vokno, magazín SPUSA a Revolver Revue. „Po celou dobu jsem si dával pozor, aby mě nemohli obvinit z rozkrádání,“ říká. „Samizdaty jsem tiskl zásadně po pracovní době a jenom z papíru který jsem ušetřil. Desítky let se tady mrhalo papírem na takové nesmysly, jako byl časopis Čtení o Sovětském svazu. Já jsem pro samizdat vytiskl jen pár stovek stránek a ty jsem musel neustále někde ukrývat ve strachu, že půjdu do vězení."Dvaadvacátého listopadu 1989 P.Měšťánek vytiskl prohlášení Občanského fóra. V následujících dnech pak tiskl Informační servis, který tehdy jako jediný přinášel aktuální necenzurované informace o vývoji v zemi. Tehdy mu lidé v podniku tiše fandili. Dnes ale říkají opak. Prý bylo zbytečné dělat takové věci "na černo“, vždyť prý stačilo požádat ředitele o povolení a všechno by vypadalo jinak. P.Měšťánek ví ovšem své: "Ředitel Jungman byl členem…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte