Konec moratoria

Slovinsko nezávislé, Chorvatsko stále ve válce

Osmého října vypršelo moratorium stanovené Brionskou deklarací, které počátkem července zmrazilo další kroky ke slovinské a chorvatské nezávislosti.Slovinsko a v jistém smyslu i Chorvatsko splnily dodržením moratoria své povinnosti, které jim uložilo ES. Dalo se tedy očekávat, že po 8.říjnu bude následovat rozhodnější a mnohem vstřícnější evropská politika vůči oběma republikám. Přeloženo do konkrétních činů by to znamenalo mezinárodní uznání. Nic z toho se ale zatím nestalo.

Slovinsko: stát v izolaci

Osmého října přistoupila lublaňská vláda k rozhodujícímu ekonomickému kroku: rozloučila se s jugoslávským dinárem a zavedla slovinský tolar. Než do země dorazí kvalitní bankovky ze zahraničních tiskáren, byly do oběhu zavedeny bony, jejichž hodnota vůči dináru byla prozatím stanovena 1:1 (0,09 dolaru).Hlavním atributem samostatnosti je suverenita na vlastním území. Ve Slovinsku se nyní nachází stále ještě asi 2.400 vojáků jugoslávské armády, kteří mají k dispozici asi sto tanků a obrněných transportérů. Vzhledem k pokračující agresi v Chorvatsku nedovolila lublaňská vláda odsunout do sousední republiky armádní techniku, pouze vojáky. Až válka skončí, tak si budou moci pro svou výzbroj klidně přijít. To je zřejmě důvod, proč se urychlený červencový a srpnový odsun náhle zpomalil. Lhůta pro stažení armády ze Slovinska je ale 18.říjen, což podle slov lublaňského ministra obrany…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte