Gabčíkovo

Slovensko-maďarský spor?

Jednání o Gabčíkovu uvízly na mrtvém bodě: spolupráce mezi vládami, mezi politickými stranami, hospodářskými organizacemi a - což je překvapující - i mezi ochránci přírody obou zemí je slabá, pouze deklarovaná. Od posledního jednání vládních zmocněnců 15.června se na vyšší úrovni mnoho nedělo.

Havárie u Dunakiliti

Publicistický pořad Slovenské televize Polarity věnoval Gabčíkovu téměř dvě hodiny. Z Maďarska v něm nevystoupil nikdo, zato dostal velký prostor šéf s.p.Vodohospodárska výroba Július Binder. Podle jeho názoru může zbytek lužních lesů v oblasti zachránit pouze jediná věc: dokončené Gabčíkovo. Redaktoři pořadu oslovili dělníka, který pracuje na stavbě. „Každý z nás chce zarobiť, ale demonstranti blokujú našu prácu, postavia sa pred stroje, robia somariny. Ako malé decká,“ řekl opálený muž, který chce stavbu dokončit co nejrychleji.V našich novinách se neobjevil ani řádek o nedávné havárii nádrže u Dunakiliti. (Přitom právě proto, že Maďaři nesouhlasí s použitím této důležité části vodního díla při provozu Gabčíkova, uvažuje československá technokratická lobby o variantě C: vybudovat stejnou nádrž na slovenské straně.)Nádrž u Dunakiliti má 7 plavebních komor, každá je uzavřena ocelovými vraty (jedny váží 90 tun). Dvacátého sedmého května došlo při vypouštění zadržované vody k nehodě: vrata jedné z komor nešla uzavřít a valící se voda je ohnula jak kousek papíru.Při vyšetřování odborníci zjistili…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte