Spoje jsou nervový systém každého státu. Navíc - v době branného ohrožení země a při živelných pohromách - mají strategickou roli. Je těžké si vůbec představit, že se centrální orgány nebudou moci v případě nutnosti spojit s druhým koncem státu. V dnešním Československu to však už není jen teoretická představa.

Když loni schválilo Federální shromáždění za potlesku poslanců tolik očekávaný kompetenční zákon, byly spoje jednou z mála věcí, která zbyla v působnosti federace. Federální ministerstvo spojů (FMS) totiž marně vymáhá od republik práva, které mu ústava a kompetenční zákon zaručují. Při neexistenci ústavního soudu, jehož rozhodnutí by bylo všeobecně respektováno a dodržováno, a při dnešní tvrdohlavosti republik vypadá současná situace neřešitelně. Je to pro Československo daleko nebezpečnější než rétorické prostocviky slovenského premiéra o samostatnosti, nebo „česká“ politika Petra Pitharta. Ve stínu politických projevů o hledání národní identity, autentické federaci a návratu do Evropy se tiše rozpadá jedno z nejdůležitějších pojítek republiky.

Kompetenční spor

Prvního května 1991 vstoupila v platnost dohoda mezi FMS a republikovými ministerstvy pro hospodářskou politiku, kterou se mj. odevzdávají zakladatelské kompetence státních podniků spojů (Správa pošt a telekomunikací, Správa radiokomunikací, Spojprojekt, Pofis) republikám. Dohodu připravil tehdejší federální ministr spojů Theodor Petrík

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte