Minulý čtvrtek demonstrovali před branami pražského výstaviště anarchisté proti Všeobecné československé výstavě, „proti policejnímu násilí a zvůli mocných“. Pro příslušníky hnutí skinheads se demonstrace stala záminkou k tomu, aby znovu ukázali své pojetí spravedlnosti. Jako „strážci pořádku“ se rozhodli výstavu a vládu bránit. O chvíli později musela zasáhnout policie.

Skinheads a anarchisté se scházeli už před pátou hodinou. Od počátku panovalo mezi skupinami zřetelné napětí. Brzy po páté se objevili policisté v civilu. Zhruba ve čtvrt na šest se anarchisté vydali směrem k výstavišti. Pořadatelé zavřeli bránu. Skinheads vstali. V rukou drželi hole, bylo jasné, že se chystají zaútočit. Skupiny stály proti sobě v desetimetrové vzdálenosti, občas prolétla prázdná láhev.

V tuto chvíli měli asi policisté zasáhnout. Kapitán Hána, velící důstojník celé akce, vysvětluje, proč se tak nestalo: „Kdybych mezi ně poslal uniformy, tak by to srážku vyprovokovalo stoprocentně. Pořád tu byla šance, že se nic dít nebude. Kromě toho měli policisté v paměti ještě zákrok proti anarchistům z minulého týdne, za který je tisk kritizoval i přesto, že - nakonec i podle rozhodnutí prokuratury - byl zásah v pořádku. Nechtěli jsme zavdat důvod ke kritice, že zasahujeme, když se nikdo nerve. A byli jsme zase kritizováni - tentokrát za to, že jsme nezasáhli včas.“

Těsně před rvačkou projelo mezi skupinami několikrát policejní auto. Skinheads i anarchisté se na něj vrhli, začali do…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte