Arménie je dnes v kritické hospodářské situaci. Největší podnik země, chemický kombinát Nairit, již čtvrtý měsíc nepracuje. Tentokrát však ne kvůli nějaké blokádě, ale z rozhodnutí nebo spíše díky nerozhodnosti arménské vlády a parlamentu. Tento monopolní výrobce kaučuku pro celý Sovětský svaz totiž doslova zamořoval Jerevan a okolní Araratskou dolinu jedovatými zplodinami, a tak se nová vláda rozhodla jeho provoz zastavit. Nezaměstnanost hrozí jak 7.000 zaměstnancům Nairitu, tak i 80.000 pracovníkům dalších továren, jejichž výroba je s chemičkou těsně spjata. V celosvazovém rámci stojí kvůli Nairitu 80 závodů. Zatímco se poslanci bezúspěšně dohadují o řešení, tisíce lidí jsou už druhý měsíc bez výplaty. Na účinné filtry nejsou a nebudou peníze. Moskva dává samozřejmě své rozhořčení náležitě najevo, a tak jsou dodávky potravin, paliv a elektrické energie do Arménie méně než minimální.

Arménie má také svůj lístkový systém. Dvě stě gramů másla, stejné množství arménského sýra, sedm vajíček atd. - to všechno na měsíc. Lidé, kteří jsou zapojeni do stínové ekonomiky nebo mají nějaké úspory, nezlikvidované „měnovou reformou“, si mohou někdy dovolit nakoupit na tržištích, kde je k dostání opravdu téměř všechno. Ceny jsou ale vysoké, a to i při kursu 1 rubl =1 Kčs. Co to znamená v situaci, kdy je běžný plat tak 200–350 rublů, si dovedete představit. Po celém Jerevanu vznikají ze dne na den ve sklepích desítky dalších a dalších soukromých obchodů, které draho prodávají…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte