Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Anděl v stávce

Jedenáctého dubna 1990 v šest hodin vystoupilo jednačtyřicet zaměstnanců provozovny 201-Anděl (RaJ 5) do okupační stávky. Kořeny tohoto rozhodnutí sahají v podstatě do časů totalitního režimu a pohledy na oprávněnost stávky jsou nejednoznačné.

Jedenáctého dubna 1990 v šest hodin vystoupilo jednačtyřicet zaměstnanců provozovny 201-Anděl (RaJ 5) do okupační stávky. Kořeny tohoto rozhodnutí sahají v podstatě do časů totalitního režimu a pohledy na oprávněnost stávky jsou nejednoznačné. Jde pravděpodobně o první stávku ohlášenou „porevolučním“ odborům a těmito odbory podporovanou. Doba trvání stávky a odhodlání zaměstnanců v ní pokračovat jsou alarmující.

Příčiny, pro které se stávka koná, se zdají být prozaické a v dnešní době už víceméně běžné. Jde o odvolání ředitele RaJ 5 Evžena Süsse a jeho statutárního zástuce dr.Vondrouše. Vyskytly se i názory, že se jedná o vyřizování účtů mezi vedoucími provozovny Karlem Radostou a ředitelem, což ovšem všichni zaměstnanci bufetu popírají.Celá situace je výsledkem nezkušenosti zaměstnanců. Místo jasně vyjádřených požadavků týkajících se sociálních jistot, mezd, pracovního prostředí, podložených důkazy o omylech či svévoli odpovědných pracovníků - výzva řediteli. Výzva, která působí jako pokus o konfrontaci, v níž se těžko hledá spravedlnost. A veřejnost v těchto tahanicích vidí dnes spíše pokusy o pomstu.„Ředitel Süss pouze sliboval,“ říká prodavačka Blanka Schmidtová. "Nikdy žádný slib nesplnil. Na provozovně je podstav dvacet pět lidí. Za deset dnů mají někteří zaměstnanci odpracováno tolik, co jiní v továrnách za měsíc. Ředitel vydá příkaz a je mu jedno, jaké máme podmínky ke splnění. Vždycky jsme se však snažili.""V poslední době jsme nevěděli, co nás čeká.…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2636
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte