Jako emigrant, který 33 let nesměl navštívit svou rodnou zemi, tedy částečně „odrodilec“, si nedovedu dobře představit, jak lidé v Československu vlastně myslí, cítí, čím se zabývají, co je pro ně problém a co ne. Snad dáváme my venku důraz na jiné věci než vy doma. Přesto si však myslím, že se občas všichni obíráme otázkou, jak se dobře vypořádat s minulostí, jak potrestat lidi, kteří všechno to zlo zavinili, a na druhé straně jak předejít bezpráví, i když emoce nutkají k odvetě. Je nelogické nepřemýšlet o pomstě, uvědomíme-li si, kolik lidských životů poškodila či zničila komunistická diktatura, jak znemožňovala vzdělání a kariéru, zdravý emocionální a sociální růst mládeže, mrzačila naši kulturu, pronásledovala ty, kteří se odvážili mluvit o svobodě projevu atd.? Každý revoluční převrat šel až dosud ruku v ruce s krveproléváním, odvetou, pomstou, přinejmenším aspoň s roztřískáním oken bývalých utlačovatelů. Tyto reakce byly nutné, aby se narušená duševní rovnováha po dlouhá léta utlačovaného lidu zase vyrovnala. Byla to nutná tečka za prožitou érou. My Češi se můžeme pochlubit defenestracemi. V posledních desetiletích se však odehrávají v různých civilizovaných zemích dosud nezvyklé, skoro bych řekl tiché, mírumilovné převraty a revoluce. Zdá se, že žijeme v jiné době, do které krveprolití a pomsta nepatří, a když k nim dojde (např.Čína, Rumunsko), jsou všemi odsuzovány.

Je možné, že by člověk měl schopnost svůj velký hněv jen tak někam odložit, na minulost…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte