0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře4. 9. 19903 minuty

Vyložte karty

Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra.

machacek 300 • Autor: Respekt

Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra. Otázkou sice může být, nakolik Walesa od té doby podlehl své vlastní hře, ale již nyní je jasné, že zvítězí-li v prezidentských volbách, bude mít proti sobě zdravou a silnou opozici. A té je k fungující demokracii třeba jako soli.

Proč o tom píši? Jak se zdá, v Československu normální politické spektrum v dohledné době nevznikne. Hlavním důvodem je politická síla komunistů a různých nacionalistických organizací, proti níž je potřeba udržet protiváhu. Potíž je v tom, že akceschopnost OF a VPN brzdí různorodost politických proudů uvnitř obou hnutí. Navíc jako by se někdo snažil držet všechny názorové spory uvnitř těchto hnutí i mezi politiky z nich vzešlými pod pokličkou. „Svěží pluralismus“ nám začíná trochu zavánět. Je možné diskutovat o tom, zda by rozbití OF jako hnutí bylo příliš velkým hazardem, nebo zda by jeho rozpad byl katastrofou. Jedno je ale jisté: tajemnost a neinformovanost nikomu neprospívá.

Je veřejným tajemstvím, že v parlamentním klubu OF existují dvě různé, podle někoho dokonce protichůdné skupiny. Jedna exkomunistická, druhá reprezentující ostatní politické spektrum. My se o tom však nedozvíme: i stanoviska…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc