Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra. Otázkou sice může být, nakolik Walesa od té doby podlehl své vlastní hře, ale již nyní je jasné, že zvítězí-li v prezidentských volbách, bude mít proti sobě zdravou a silnou opozici. A té je k fungující demokracii třeba jako soli.

Proč o tom píši? Jak se zdá, v Československu normální politické spektrum v dohledné době nevznikne. Hlavním důvodem je politická síla komunistů a různých nacionalistických organizací, proti níž je potřeba udržet protiváhu. Potíž je v tom, že akceschopnost OF a VPN brzdí různorodost politických proudů uvnitř obou hnutí. Navíc jako by se někdo snažil držet všechny názorové spory uvnitř těchto hnutí i mezi politiky z nich vzešlými pod pokličkou. „Svěží pluralismus“ nám začíná trochu zavánět. Je možné diskutovat o tom, zda by rozbití OF jako hnutí bylo příliš velkým hazardem, nebo zda by jeho rozpad byl katastrofou. Jedno je ale jisté: tajemnost a neinformovanost nikomu neprospívá.

Je veřejným tajemstvím, že v parlamentním klubu OF existují dvě různé, podle někoho dokonce protichůdné skupiny. Jedna exkomunistická, druhá reprezentující ostatní politické spektrum. My se o tom však nedozvíme: i stanoviska…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte