Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vyložte karty

Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra.

Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra. Otázkou sice může být, nakolik Walesa od té doby podlehl své vlastní hře, ale již nyní je jasné, že zvítězí-li v prezidentských volbách, bude mít proti sobě zdravou a silnou opozici. A té je k fungující demokracii třeba jako soli.

Proč o tom píši? Jak se zdá, v Československu normální politické spektrum v dohledné době nevznikne. Hlavním důvodem je politická síla komunistů a různých nacionalistických organizací, proti níž je potřeba udržet protiváhu. Potíž je v tom, že akceschopnost OF a VPN brzdí různorodost politických proudů uvnitř obou hnutí. Navíc jako by se někdo snažil držet všechny názorové spory uvnitř těchto hnutí i mezi politiky z nich vzešlými pod pokličkou. „Svěží pluralismus“ nám začíná trochu zavánět. Je možné diskutovat o tom, zda by rozbití OF jako hnutí bylo příliš velkým hazardem, nebo zda by jeho rozpad byl katastrofou. Jedno je ale jisté: tajemnost a neinformovanost nikomu neprospívá.

Je veřejným tajemstvím, že v parlamentním klubu OF existují dvě různé, podle někoho dokonce protichůdné skupiny. Jedna exkomunistická, druhá reprezentující ostatní politické spektrum. My se o tom však nedozvíme: i stanoviska…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.