Slyset mesto01_foto Milan Jaros
Město je výslednicí cest. Aby fungovalo, musí něco vstupovat dovnitř a něco vycházet ven. • Autor: Milan Jaroš

Stanislav Abrahám dennodenně naslouchá městu. Zvukový umělec a hudebník bydlí poblíž pražské Stromovky a mezi jeho oblíbené jarní zvyky patří chodit poslouchat skokany. Když dlouho do noci pracuje, jde se pak ještě pro relaxaci projít parkem za tmy a zvuku žabího skřehotání, kterým začíná doba páření. Letos to ale skoro nebylo možné. V době koronavirových opatření, zavřených klubů a restaurací byla Stromovka za páteční noci plná mladých lidí, kteří neměli kam jít. Z přenosných reproduktorů poslouchali rap a žáby střídavě přehlušovaly syntetické beaty. „Seděl jsem tam a snažil jsem se tím nenechat rozladit. Přemýšlel jsem, nakolik to vadí mně a nakolik žábám,“ popisuje Abrahám situaci, která ho zaskočila, přestože je zvyklý chodit po městě s mikrofonem a vnímat jeho proměňující se zvukovou krajinu.

Výjimečný stav přinesl nový pohled na město. Nabídl fotografie vylidněných historických center bez turistů. Města přitom nejenže jinak vypadala, ale také jinak zněla. Ulice ztichly, v parcích naopak bylo hlasito. Mnoha obyvatelům – podobně jako Stanislavu Abrahámovi – přestalo být jejich město povědomé, zažívali nervozitu. Některým dokonce jako by se stýskalo po městském hluku, který jindy působí stres a všichni se ho snaží přebít hudbou nebo podcasty ve sluchátkách. New York Public Library dokonce zveřejnila speciální album nazvané Missing Sounds of New York složené z povědomých zvuků městského života, které náhle nebylo slyšet: taneční číslo v metru, cinkání skleniček v…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1480

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte