V roce 1952 jsem shodou okolností stál poprvé na nádraží v Ústí nad Labem, čelem k monumentálnímu balvanu Mariánské skály, která lomí rukama nad městem. Okamžitě jsem pochopil, že to město je báseň v bilingvním vydání. Později, během padesáti šesti let, kdy jsem v Ústí pracoval a žil, jsem seznal, že jeho obyvatelé, až na pár výjimek, básně nečtou.

Mohou vás ale pozvat na prohlídku zvláštností kdysi vybombardovaných ulic vycpaných chemií – na neogoticky kostel s věží šikmou o dva metry, na překladiště za Rakouska-Uherska největšího přístavu v mocnářství, na hrad Střekov, kde prý Wagner vytloukal z klavíru patos entropie a kousek od něj v restaurantu Srdíčko v Brné se skrýval před věřiteli Karel May. Tam také, ve vírech termálního koupaliště, můžete snít o novorozeném jezeře Milada, které se vyzývavě svléká na lemu města, na dohled před Krušnými horami. Večer ale můžete jít za současnou poezií do Činoheráku, do Domu umění Ústí nad Labem, do Veřejného sálu Hraničář nebo třeba do muzea. Ale já slyším, jak vám k tomu bude Václav Neckář (mimochodem ústecký rodák) zpívat rekviem za mizející poezii tohoto podivného města: Beránku náš na nebesích, stůj při nás, až přijde tma. Letošní léto ale bude ještě fajn. Kein Stress, keine Angst.

 

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte