Karlovy Vary byly v dětství mým „prvním velkým městem“. Později studium pozemních staveb na keramické škole podnítilo můj zájem o stavby a architekturu. Dnes má tato umělecká škola díky atraktivním oborům a právě teď diskutovanou architektonicky zajímavou dostavbou šanci stát se novodobým „Bauhausem“.

Otřepané klišé, že město je v zajetí návštěvníků ze států bývalého SSSR a mimo filmového festivalu se tady nic neděje, nemohu potvrdit. Za Vřídlem, minerálními prameny, Becherovkou a lázeňskými oplatkami se skrývá město s kosmopolitní a kulturní tradicí. Pro mě je to nezaměnitelná symbióza krajiny, tří vodních toků a architektury, která určuje urbanistickou kompozici města. Odhalovat kilometry stezek a přírodních zákoutí při joggingu nebo na bicyklu tzv. terapeutickou krajinou je pro mne mentální očista. Město a jeho okolí skrývá desítky historických budov včetně ikon československé architektury 20. století a důmyslných technických staveb. Přehrada, lanovky a železniční tratě z Karlových Varů do Mariánských Lázní a Potůčků v nedalekých Krušných horách jsou turistickou lahůdkou.

V galerii umění jsem objevil kolekci českého výtvarného umění 20. století a repertoár Karlovarského symfonického orchestru je vždy muzikálním překvapením. Nejradostnějším objevem jsou pro mne inspirující osobnosti, které se svým nekonvenčním přístupem a podnikatelskou odvahou tvoří živé město. Galerie Supermarket WC, kavárna Lékárna, iniciativy Kreativní region, Vzbuďme Vary a mnoho dalších. A…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte