Komunističtí stoupenci reforem se po zvolení Alexandera Dubčeka přestali ostýchat vyjadřovat své představy o změnách mocenského uspořádání. V polovině února vyšel v Rudém právu rozsáhlý text od vedoucího výzkumného pracovníka Ústavu státu a práva, straníka Zdeňka Mlynáře s názvem „Naše politická soustava a dělba moci“. Mlynář připouštěl, že moc ve státě je koncentrována v rukou příliš úzké skupiny funkcionářů a „lid“ je vyloučen z účasti na rozhodování. Systém podle něj nejde napravit výměnou několika osob ve vedení KSČ, ale pouze „kvalitativní změnou“, jejíž součástí bude zavedení shromažďovacích, spolčovacích svobod, svobody projevu a dalších základních práv.

Mlynář se zmínil dokonce o zavedení pluralitního systému dvou politických stran, mezi nimiž by mohli lidé svobodně volit (komunistické a jedné další). To ale viděl vhodné až do budoucna, zatím měla zůstat jen jedna strana. Lidé by však měli mít možnost volně volit své komunistické zástupce do parlamentu, nikoli jako dosud pečlivě vybrané a nadiktované figurky. Výkon moci by měl přejít z ústředního výboru KSČ právě na parlament a vládu, jejichž složení by v omezené míře odráželo názory lidí a mohly by se stát místem volné soutěže názorů, tedy názorů v rámci komunistické strany. Podobně volněji by se mohly obsazovat samosprávné orgány v obcích nebo v podnicích. Uvnitř nadále monopolní KSČ by mohly koexistovat různé názorové frakce, které by mezi sebou vedly diskusi a soupeřily. Tohle soupeření by vedlo k obsazení…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte