Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Vsaďte se, že…

…když budete chtít zvýšit sledovanost svého televizního programu, tak poteče krev. A vyhráli byste. V sobotním německém zábavném pořadu Wetten, dass… se vážně zranil jeden ze soutěžících, který se vsadil, že s pružinami na nohou přeskočí pět za sebou projíždějících aut. Třiadvacetiletý student zavadil o třetí projíždějící auto (které řídil jeho otec) a spadl na záda. Oblíbená televizní show byla poprvé v její téměř třicetileté historii přerušena a naši sousedé teď diskutují o mediální etice a hledají hranici, kterou by ani televizní producenti v honbě za vyšší sledovaností neměli překročit. Muž teď totiž po operaci leží v umělém kómatu a lékaři mluví nejen o poranění krčních obratlů, ale obávají se i možného ochrnutí.

Samozřejmě se teď v Německu začíná také mluvit o tom, jak moc za nehodu může konkurence mezi televizními stanicemi (show moderátora Thomase Gottschalka se vysílá na veřejnoprávní ZDF), které se snaží kvůli zvýšení zájmu diváků přinášet stále zajímavější (čti: riskantnější) program. Na druhou stranu, když se někdo rozhodne skákat přes jedoucí auta, musí prostě se zraněním počítat. Důležité ale je, jak se z toho poučíme, aby se to příště nestalo. V této souvislosti na otázku, jestli tento incident bude mít vliv na budoucnost pořadu, moderátor odpověděl, že to se uvidí podle zdravotního stavu soutěžícího. To by znamenalo, že není důležitý fakt, že se soutěžící zranil a že televizní show je stále nebezpečnější, ale rozhodující se zdá být, jaké z toho budou konkrétní mediální titulky. Pokud tedy incident nebude mít moc velké následky, jedeme dál…až se někdo zmrzačí úplně.

V souvislosti s případem je ale zajímavá jiná perlička z mediálního světa. Ačkoliv celý německy mluvící svět v neděli řešil zdravotní stav mladíka a budoucnost televizní show, rakouský deník Österreich v neděli vyšel s dvoustránkovou reportáží o celé show i s kompletním hodnocením a fotografiemi, jak úžasný byl právě Robie Williams. Doufám, že novinář, který si v sobotu ušetřil práci a šel dříve domů, už do práce chodit nemusí vůbec.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].