Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Pro Němce jsme odrazový můstek ke kariéře

Podle aktuální statistiky německých úřadů práce tento rok hledaly tisíce Němců zaměstnání v zahraničí. Mimochodem nejvíce v oborech, které do Německa také nejčastěji přicházejí – ve stavebnictví nebo v gastronomii. Nicméně ačkoliv Němci nejčastěji odchází do německy mluvících zemí, táhne je to za sluníčkem do Španělska nebo hned za hranice do Dánska a Nizozemí, stále silněji se ukazuje nový trend prosadit se na pracovním trhu v Německu přes mezistanici v nějaké východoevropské zemi.

Německo si každopádně musí zvyknout na to, že už není pouze zemí, do které jezdí chudí lidé z východu hledat obživu, ale i Němci jsou nuceni hledat své štěstí jinde. Především pro mladé lidi bez praxe je stále těžší najít uplatnění na pracovním trhu, a to i pro vysokoškoláky. A pokud někdo není ochoten dojíždět několik desítek kilometrů denně nebo se za prací několik set kilometrů přestěhovat, musí se připravit na několikaměsíční opakované rozesílání životopisů a zároveň otevírání obálek s negativními odpověďmi.

Jenže Němci už zjistili, že je pro ně východní Evropa výhodnou přestupní stanicí, a stále častěji hledají práci u nás. V Česku získají – ve srovnání s Německem – zajímavou pozici rychleji, nasbírají pracovní zkušenosti a navrch si do životopisu ještě mohou napsat tolik žádaný pobyt v zahraničí. A i když mají v peněžence několikanásobně méně než by měli doma, prostě si to vyrovnávají alespoň vidinou úspěšné budoucnosti. Takže zatímco my využíváme Německo k lepšímu výdělku, oni nás stále častěji jako odrazový můstek k lepší kariéře.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].