Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Papež v parlamentu

Měl by papež mluvit v parlamentu? To v těchto dnech řeší němečtí poslanci v souvislosti s plánovanou návštěvou papeže Benedikta XVI. v jeho rodné zemi. Do Německa by se měl vůbec poprvé oficiálně vydat příští rok v září a pravděpodobně ho tam čeká jedna z nejtěžších návštěv vůbec.

Většina poslanců Bundestagu se na jeho vystoupení těší a nadšeni jsou mimochodem i poslanci z jiných stran než jen křesťansko-demokratické CDU a její menší a ještě konzervativnější „sestry“ CSU. Všechny hlasy proti jsou umlčeny s tím, že papež je přece hlava vatikánského státu, a proto může před poslanci mluvit stejně jako jiní zahraniční prezidenti. Zatímco mu ale jedni nechávají volnou ruku při výběru tématu projevu, druzí požadují, aby přijal jasné stanovisko ke zneužívaní dědí a mladistvých katolickými církevními hodnostáři nebo aby se vyjádřil k ekumenické spolupráci. Němci jsou – jak je jejich dobrým zvykem – ke „svým“ lidem velmi kritičtí a při vší úctě k jeho pozici se na něj určitě budou dívat kritickým okem.

Už teď si kancléřka Angela Merkelová a Joseph Ratzinger přes média vyměňují názory například na postoj Vatikánu ke kontroverznímu biskupovi a popírači Holocaustu Richardu Williamsonovi. Ale Angela Merkelová není jediná, která Benedikta XVI. kritizuje. Také reformní hnutí „My jsme církev“ (Wir sind Kirche) od papeže požaduje jasná slova ke zneužívání mladistvých nebo k integraci s islámem. Ačkoliv Joseph Ratzinger zatím uvolnil zákaz používání kondomů a podpořil stavbu mešit v západním křesťanském světě, ke zneužívání mladistvých se vyjadřuje zatím velmi opatrně. Jenže konkrétní stopy zneužívání vedou v Německu až k jeho jménu. Před lety ve svém arcibiskupství totiž například toleroval, aby se kaplan obviněný ze zneužívání dětí i nadále věnoval práci s mládeží. Zatímco se tedy Benedikt XVI. mohl zatím o zneužívání vyjadřovat jen velmi obecně, bude muset nejpozději v září kápnout božskou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].