Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Nesnáším tě, otče!

Nesnáším tě, otče, ty hnusná nacistická svině, proklínám tě za všechny tvé příšerné činy. Opovrhuji tebou, protože stojíš na hromadě mrtvol. A opovrhuji také svou matkou i celou rodinou, protože všichni věděli, cos udělal. To nejlepší, co se mi kdy v životě stalo, byla tvá poprava. Ať tě v zemi sežerou červi.

Přesně takto se dá shrnout šokující kniha Niklase Franka „Můj otec“, která zrovna vychází i v češtině. Ačkoliv kniha vyšla v originále už před více než dvaceti lety, bude ji autor v Praze prezentovat právě tento týden.

Nacistický politik a právník, Obergruppenführer SS Hans Frank zastával od roku 1939 také pozici generálního guvernéra okupovaného Polska a malý Niklas s ním a s celou rodinou bydlel v sídle polských králů, na krakovském hradě Wawel, kde si do svých šesti let užíval život respektovaného nacistického chlapečka. Během norimberských procesů byl ale jeho otec odsouzen a popraven. Ačkoliv už je někdejší polský guvernér 64 let po smrti, jeho syn se s osudem rodiny vyrovnává stále dokola psaním knih.

Ani kniha Můj otec – ani později vydaná kniha Moje německá matka – nejsou žádným příjemným čtením. Jsou to sice stránky plné nenávisti a hnusu, zároveň ale v ruce držíme jedinečné historické dílo. Z celé generace dětí nacistických pohlavárů je totiž Niklas Frank jediný, který se veřejně od svých rodičů takto výrazně distancoval. Ačkoliv čekal, že dnešní Německo, které je k nacistickým myšlenkám tak kritické, bude tleskat, sklidil převážně kritiku. Všichni totiž vědí, že by se takto děti neměly chovat ke svým rodičům! Co ale dělat, když mají rodiče na rukou krev milionů lidí? Na to už nikdo odpovědět nedokáže…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].