Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Petr Nečas o vyšší sazbě DPH na knihy

Vláda včera schválila zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o rok později na 17,5 procenta.

/V aktuálním čísle Respektu 21/2011 publikujeme rozhovor s premiérem Petrem Nečase. Tato část týkající se DPH na knihy se do rozhovoru nevešela. A protože se dnes nakladatelé a knihkupci scházejí s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, přinášíme vám ji alespoň na webu./

Foto: Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš
Foto: Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

Pravice má většinu voličů s vysokoškolským vzděláním, takže bych čekal, že vaším záměrem by mělo být tuto svou voličskou základnu rozšiřovat. Proč potom chcete zvednout DPH na knihy? Tím přece ohrožujete vzdělanost společnosti a omezujete svůj volební potenciál.

Tato hypotéza je hodně přitažená za vlasy. Za prvé dnes již neplatí, že knihy jsou jediným informačním zdrojem. Za další si nemyslím, že by to nutně vedlo k tomu, o čem mluvíte. A za třetí jak může být někdo překvapen tím, co ODS dělá? ODS hlásá jednotnou sazbu DPH již více než deset let.

Nejde o to, jestli je někdo překvapen, ale jestli je to dobře.
V těch uplynulých deseti letech nás za ten názor nikdo nekamenoval. Až teď, když přišlo na lámání chleba.

To ale na podstatě věci nic nemění. Na Slovensku, kde zavedli podobnou sazbu, je pokles publikovaných knih velmi výrazný.
A teď je otázka, jestli je to tím, že tam mají menší trh. Je také otázkou, nakolik je to způsobené horší sociální situací. Nechci bagatelizovat důsledky, uznávám, že jsme v minulosti mluvili o patnácti procentech DPH a výsledek je sedmnáct a půl.

A co se týče médií, tady musíme vzít v potaz, že jde o kombinaci několika faktorů. Prvním je elektronizace sdělování informací, přechod od tištěného slova k bitům. Druhý faktor, který přece objektivně zhoršil situaci médií, byla ekonomická krize, pokles inzerce, deformace inzertního trhu. Jednak tím, že jsou tam monopoly, které zprostředkovávají reklamu až po to, že veřejnoprávní média ničí právě tu elektronickou složku dotovanými servery a podobně. Až po třetí vliv - pohyby DPH. Je to zkrátka komplexnější jev.

Ale bez ohledu na DPH dochází přece k poklesu nákladů denního tisku i časopisů a  jsou to poměrně markantní poklesy, i bez pohybu DPH. To znamená, že jsou tady ještě jiní dominantní činitelé. Nepopírám, že DPH může sehrát nějakou roli, ale velmi nedůvěřivě hledím na to, že se z toho dělá ta apokalypsa zániku knih nebo tištěných novin.

Jistě, je to kombinace více faktorů, které přicházejí v nevhodnou dobu  - lidé přestávají číst, globálně klesá inzerce a při zvýšené DPH budou mít nakladatelé i tištěná média ještě menší příjmy. Do toho se veřejnost přestává zajímat o to, co se děje, což politikům vyhovuje.
Nesouhlasím. Pro pravicovou stranu je neinformovaná veřejnost špatně. Ale opakuji, nečekám, že by to přineslo fatální důsledky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].