Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Starosta Kyjeva Kličko: Na zimu plány máme. Na nukleární válku ne, jako ostatně nikdo

S Vitalijem Kličkem o tom, zda Kyjevané budou mrznout, na co nemá smysl se připravit a v čem Praha jeho městu pomáhá

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Jak se vaše město připravuje na zimu?

Je potřeba říct, že bude těžká. Hodně těžká. Podobně jako vy zápasíme o energetickou nezávislost - a je jasné, že pro nás to je nepoměrně těžší. Zakládám si na jedné věci. Po celou dobu války Kyjevanům nepřestala jít voda, elektřina ani topení.

Bylo léto, bylo to snazší. Jak moc je pravděpodobné, že budou lidé ve svých domovech mrznout?

Je velká šance, že se tomu vyhneme. Spolu s vládou a armádou máme několik scénářů…

… jak vypadá ten nejhorší?

Že ruská armáda raketami zničí teplárny a plynovody. V takovém případě máme zásoby ropy asi na dva měsíce. Není to dost, ale je to něco, s čím se dá pracovat.

Co když ohrozí i tyhle zásoby?

Tak to bude špatné. Ale je jasné, že pokud se stane ta naprosto nejhorší myslitelná věc, není možné se na ni připravit. Nicméně naše zásoby jsou na několika místech, myslíme, že jsme dobře připravení.

Ukrajina nedávno dostala nové systémy protivzdušné obrany NASAMS. Co je známo, chrání Charkov, na východě země. Budou chránit i Kyjev, aby se nenaplnil onen špatný scénář o zničené teplárně?

To vám nemůžu říct. Ani nemám do vojenských věcí tak dobrý vhled. Řeknu to - slovy našich armádních velitelů - takhle: prostor nad Kyjevem je a ještě bude nyní chráněný mnohem, mnohem lépe než před letošním únorem.

Ještě k přípravám na ty nejhorší myslitelné věci: možnost, že Rusko napadne Kyjev jadernou bombou, je reálná. Dá se připravit i na to?

Dám vám upřímnou odpověď. Nedá se na to připravit. Můžeme se tomu leda snažit zabránit, ale pokud k tomu dojde… Chorý muž se pro svou chorou ideu ruského panství rozhodne rozpoutat světovou nukleární válku. Co na to říct a jak se na něco takového připravit?

Potkáváme se v prostoru CAMP na Pražském summitu měst, se kterými Kyjev spolupracuje. Jak vlastně můžou Praha nebo Varšava vašemu městu prakticky pomoct?

To, že hostí statisíce uprchlíků, je první druh pomoci -  za to díky. A pak jsou to skutečně praktické věci. Máme dohodnutou dodávku čtyřiceti tisíc plastových oken. V Kyjevě je po ostřelování spousta domů, které nemají narušenou statiku, ale mají vytlučená okna. Osadit je zpět je před zimou velmi důležité. Pak máme také dohodnuté dodávky generátorů, které se v zimě budou hodit v každém případě. A pak je to prostě dobrý a důležitý pocit. Že nejsme sami a máme se na koho obrátit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].