Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Obvinění Fica a Kaliňáka: Tak vysoko si policie ještě nikdy netroufla

S ředitelkou antikorupční nadace Zuzanou Petkovou o nejnovějším vývoji v odkrývání klientelismu z Ficovy éry

Robert Fico, únor 2022 • Autor: Matěj Stránský
Robert Fico, únor 2022 • Autor: Matěj Stránský

Policisté z Národní kriminální agentury ve středu zatkli bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a spolu s ním obvinili i poslance a předsedu strany SMER Roberta Fica. Bývalý trojnásobný premiér a člen jeho vlády jsou obviněni z trestného činu založení a zosnování zločinecké skupiny a z ohrožení daňového tajemství. Obviněn je spolu s nimi i advokát Marek Para. Ten s Ficem organizoval tiskové konference, kde očerňovali spolupracující obviněné, kteří se rozhodli pomoci vyšetřovatelům rozkrývat zločiny spojené s érou strany SMER, a nepřímo vyhrožovali i vyšetřovatelům a soudcům. “Je to zlom, tak vysoko si policie ještě nikdy netroufla,” říká Zuzana Petková, bývalá investigativní reportérka a zástupkyně šéfredaktora týdeníku Trend, dnes ředitelka nadace Zastavme korupci.

Co znamená obvinění Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, který byl v minulosti místopředsedou Ficovy strany Směr-SD a nyní pracuje jako advokát? Je to vyvrcholení úsilí police a prokuratur, která po vraždě Jána a Kuciaka a Martiny Kušnírové zahájila protikorupční a proti klientelistické tažení na Slovensku?

Těžko říct, zda jde o vyvrcholení, těch trestních řízení a případů v běhu je mnoho. Tohle se podle dostupných informací netýká přímo korupce vysoce postavených politiků, ale spíš toho, že měli vyzradit daňové tajemství, když používali tajné informace v politickém boji proti bývalému prezidentovi Andreji Kiskovi a proti politickému oponentovi Igoru Matovičovi (předseda vládní strany OĽaNO - pozn. red.). Čili že zneužili tajné informace, které stát měl, a využili je ve prospěch sebe samých. Tím porušili daňové tajemství a zneužili pravomoci veřejného činitele; to zatím víme. Ve slovenské historii jde o precedent. Policie si doposud netroufla na takto vysoce postavené a stále politicky aktivní lidi. I proto velmi doufám, že má policie dostatek důkazů, aby přesvědčila nejen případný soud, ale i veřejnost. Velká část veřejnosti je totiž na straně bývalé opozice, která vyšetřování označuje za politické procesy.

Podle slovenského tisku obvinění souvisí s kauzou Očistec, což je vyšetřování zločinecké skupiny policistů, která kryla zločiny a pomáhala “vyvoleným”. O co jde v té daňové části?

Někteří kajícníci (spolupracující obvinění - pozn. red.) v případech, jako je kauza Očistec, dosvědčili, že byl politický zájem vytáhnout na Andreje Kisku citlivé informace, hledat na něj diskreditaci. Na to měly být zneužity složky policie a Kriminální úřad finanční správy, což  jsou na Slovensku kriminalisté specializující se na daňové trestné činy. To se i stalo. Do médií přišel mail z neznámé adresy, v němž byly údaje týkající se firmy Andreje Kisky, a policie začala případ i vyšetřovat. Mělo jít o to, že si Kiska zahrnul do účetnictví své firmy i náklady na politickou kampaň a vyžádal si také vratku DPH 150 tisíc. Andrej Kiska byl pak za tohle i se svým bratrem obviněn. Pokud jde o Igora Matoviče, k němu měl Fico tiskové konference, kde poukazoval na to, že se Matovič před vstupem do politiky snažil „optimalizovat“ své daňové povinnosti. Ale v kauze Očistec je mnoho skutků a to, co jsem popsala, je jen jeden z nich. Nynější obvinění by mělo souviset hlavně s tím, že vydávali pokyny policii, koho mají vyšetřovat, koho ne, jak co řešit, které informace má šéf finanční správy vynést ven. Takže to, že vyzradili daňovou skutečnost, je jen jedna stránka věci. Součástí toho je i to, že ovlivňovali policii, jak má konat.

Kdo je v kauze Očistec vyšetřován, případně už odsouzen nebo obviněn?

Tam je řešených třináct  bývalých funkcionářů Národní kriminální agentury, speciální prokurátor Dušan Kováčik, který už je nepravomocně odsouzený, bývalý šéf Národní kriminální agentury Robert Krajmer je ve vazbě, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar je stíhaný na svobodě, oligarcha Norbert Bödör je stíhaný na svobodě… je  tam spousta lidí.  A jsou tam i tři čtyři kajícníci stíhaní na svobodě, u kterých se předpokládá, že spolupracují s policií na rozkrytí celé té skupiny. To, že to obvinění Fica s Kaliňákem přišlo až teď, napovídá, že tihle kajícníci možná poskytli důkazy, které policisty při hledání toho, kým byla skupina řízena, přivedly až k politickým špičkám.

Vyjadřujete obavu, zda má policie v případě Fica s Kaliňákem dost důkazů. Z čeho pramení?

Vyplývá z toho, že stíhat politické špičky je ve vztahu k nastavení nálad ve veřejnosti velká zodpovědnost, protože kdyby se obvinění neprokázala, může to vést k frustraci části společnosti. I k tomu, že naroste popularita dnes obviněných lidí. Už nyní jsme svědky toho, že se na tomto tématu přiživuje extremistická a konspirační scéna, která v trestních řízeních běžících na Slovensku vidí politické spiknutí. Tato část společnosti dostane do ruky další zbraň, kdyby se obvinění neprokázala.

Zuzana Petková
Zuzana Petková

Robert Fico natáčel s obviněným advokátem Parou častá videa a vydával tisková prohlášení, v nichž komentoval probíhající vyšetřování kauz spjatých s jeho premiérskou érou. Působilo to jako zoufalé vzkazy. Očerňoval spolupracující svědky a obviněné, naznačoval, že až se dostane zpátky k moci, udělá pořádek - jako by vyhrožoval policistům, prokurátorům a soudcům. Jak jste tohle jeho nebývalé chování vnímala?

Vnímala jsem to přesně tak - jako vzkazy lidem, kteří by mohli vypovídat, ať vydrží. Jako ujištění lidí, kterých se zastával, že je tu dál pro ně - i jako vzkazy policistům. Zveřejnil například telefonát soudkyně Pamely Záleské, která odsoudila bývalého prokurátora Dušana Kováčika za korupci. K tomu hovoru neměl mít přístup, nahrála ho policejní inspekce. Tyto tiskové konference byly velmi časté a Fico jako by si na nich připravoval půdu a snažil se ovlivňovat svědky, spolupracující obviněné a další osoby.

Kdo je obviněný advokát Para a kde se v případu vzal?

Podle deníku SME to souvisí s případem, v němž se prokurátor Vasiľ Špirko ještě v minulosti postavil systému. Měl jako spolupracujícího jednoho obviněného, který svědčil o rozsáhlé korupci na ministerstvu vnitra za ministra Kaliňáka. Uzavřel s ním dohodu o vině a trestu v jeho daňové kauze, a když se vydal řešit kauzu Kaliňák, objevil se v případu advokát Para jako právní zástupce tohoto spolupracujícího obviněného, v té době už odsouzeného. Para mu poradil, aby nadále s prokurátorem na odhalení korupce nespolupracoval, naopak aby proti prokurátorovi Špirkovi svědčil a aby na něj podal trestní oznámení, že ho do výpovědi vmanipuloval.

To bylo tehdy jednoznačně vnímáno jako velmi nevěrohodný obrat svědka a snaha vytáhnout Kaliňáka z problému…

Ano, ale výsledkem bylo, že prokurátor Špirko byl disciplinárně stíhán a z vyšetřování Kaliňáka nebylo nic. Tuhle manipulaci dal deník SME do souvislosti s obviněním Pary, ale může tam být i něco jiného, to uvidíme.

Tibor Gašpar (vlevo) s Robertem Ficem a  Robertem Kaliňákem • Autor: AP, MATEJ KALINA
Tibor Gašpar (vlevo) s Robertem Ficem a Robertem Kaliňákem • Autor: AP, MATEJ KALINA

Celé vyšetřování policistů, soudců, prokurátorů, podnikatelů napojených na politiky a teď i přímo vysokých politiků se spustilo po vraždě Jána Kuciaka. Mezi novináři, které tehdy dosud neodsouzený zadavatel vraždy Marián Kočner nechal u policie nezákonně lustrovat a pak najal člověka, aby je sledoval, jste byla spolu s Jánem Kuciakem a dalšími i vy. Jak dopadlo tohle vyšetřování?

Jde o dvě věci. Jedna část jsou lustrace novinářů - tam už udělal prokurátor s policistou, který dal nezákonný pokyn k naší lustraci, dohodu o vině a trestu. Dohoda zatím není schválená soudem, takže nevíme, co v ní je, ale podle mých informací jde o trest odnětí svobody. Myslím, že to směřuje k nějakému spravedlivému konci. A druhá věc, kde jde o fyzické sledování lidmi najatými Kočnerem, se stále vyšetřuje. To je ještě otevřené.

Dosud všechna vyšetřování končila na úrovni “rukou”, tedy těch, kteří se v justici trestných činů dopouštěli, případně u podnikatelů, kteří na tohoto pavouka byli napojeni, jako je oligarcha Bödör. Toho, jehož přání a zadání tím skupina plnila, jsme dosud od policie neznali. Znamená pro vás obvinění Fica a Kaliňáka, že policie už chytila kromě rukou i “hlavy”?

To uvidíme podle důkazů, které se podařilo policii zabezpečit. Ale je jasné, že Bödör a spol. nejednali tak, že by si sami řekli Tak, teď ovládneme kauzy a vyšetřování. Někdo jim k tomu někdo musel dát prostor a musel to být někdo, kdo měl ty rezorty v ruce. Doufám, že police ty důkazy má a že se podaří prokázat, že tohle byly hlavní postavy skupiny - a že ji i řídily. Z mého pohledu představují právě Fico s Kaliňákem symboly éry a systému, který byl prorostlý korupcí a klientelismem.

Občas je dění na Slovensku matoucí. Prvoinstanční rozsudek v případě vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové působí velmi nevěrohodně, jako by na zadavatele vraždy buď ukázat nemohl, nebo nechtěl, nový slovenský generální prokurátor se chová spíš jako kamarád některých politiků, obviněné lidi zastupují obvinění právníci; může to občas vypadat jako zmar. Jde přesto podle vás celá očista justice dobrým směrem?

Myslím, že v zásadě ano. Vidím velkou snahu policistů skutečně věci vyšetřovat. A nevyšetřují se teď jen kauzy spojené s bývalými představiteli, máme tu teď v kauze nájemních bytů trestně stíhanou i vládní poslankyni z OĽaNO. Sice to funguje tak, že prokurátor s vyšetřovatelem věc zruší, pak se to znovu obnoví, ale vyšetřuje se to… Důležité je, aby se případy dotáhly před soud a spravedlivě uzavřely. Což se taky v zásadě děje, i když ti, kdo byli odsouzeni, jsou zatím jen menší ryby, o kterých se denně nepíše. Ale v případech, o kterých se tu bavíme, už je to skoro 30 lidí, kteří přijali dohodu o vině a trestu nebo byli odsouzeni. Takže ano, k rozsudkům sice na Slovensku vede často dlouhá cesta, ale myslím, že to jde dobrým směrem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].