Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Já se vrátím, vzkazuje Slovan Fico policii i svému okolí

Předseda opozičního hnutí SMER začal v koronaviru splývat s antisystémovou částí společnosti a podle preferencí mu to vychází

Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia
Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia

Slovenští vládní poslanci ve středu před polednem schválili obrannou dohodu s USA. Teď zamíří k podpisu prezidentce. Dokument, který v případě zhoršující se bezpečnostní situace zjednoduší pohyb a činnost amerických vojáků na Slovensku, rozjitřil v posledních týdnech protiamerické a proruské nálady části Slováků.

Den před schválením změnila dohoda mezi Slovenskem a USA tamní parlament v cirkus. Robert Fico chtěl z jednacího dne udělat svou opoziční show, ale fašisté z Kotlebovy Lidové strany mu sebrali hlavní  číslo. Propískali se jednacím dnem v Národní radě píšťalami tak intenzivně, že nebylo slyšet řečníky, pouštěli v sále sirénu přes donesené reproduktory, polévali řečnický pult vodou, aby vyřadili z provozu mikrofony. Což bylo nakonec jedno, protože poslanci Lidové strany Naše Slovensko celý den blokovali řečnický pult osobně svými těly a v rukou u toho drželi slovenskou vlajku.

Když si k pultíku v jednacím sále Národní rady stoupli koaliční poslanci s ukrajinskou vlajkou, došlo i k osobní potyčce. V hluku píšťal zanikl i projev Roberta Fica - i lídra opoziční strany SMER-SD kolegové z opozice při řeči blokovali. Bylo zjevné, že extremisté z LSNS se rozhodli uzmout představení pro tu část Slováků, která tíhne k Rusku a nemá ráda Ameriku, a Ficovi z něj mnoho nenechat.

Spojila je odpoledne až stejná tribuna před Národní radou: tam ke stejnému publiku promluvili zástupci LSNS, představitelé strany Republika (odlupek, který se po neshodách vloni vznikl z části poslanců a členů LSNS) i Robert Fico za Smer. Poslouchaly je u toho přibližně čtyři tisíce demonstrantů.

Ještě minulý týden volali pořadatelé demonstrace před Národní radou ze strany Republika lídra Smeru marně: k fašistům se u mikrofonu nepřidal. “Děláme si vlastní kulturní mítinky, proto jsem tam nešel,” sdělil Respektu Fico, “ale přijde čas, kdy se všichni spojíme do jednoho protestu.” To se stalo toto v úterý a jednohlasné burcování k demonstrantům proti Americe a NATO a pro Rusko přináší otázku, zda se někdejší lídr evropanství a prozápadního směru změnil, nebo to na Slováky hraje, protože zároveň bojuje o svou politickou budoucnost a možná i život  na svobodě.

Holubice míru a ruka v pěst

Podle slovenských odborníků na společnost a politiku dělá Fico momentálně oboje. S antisystémovou částí společnosti - a mentálně tedy i s Kotlebovými a jinými hnědými extremisty nebo s dezinformační scénou - začal Fico splývat v době koronaviru. Stal se silným hlasem antivaxerů: sám není očkován, proti vakcínám veřejně vystupoval a bouřil se aktivně proti protipandemickým opatřením vlády. Dělal to na mítincích i na sociálních sítích. Demonstroval Slovákům, jak obejít protiepidemiologická opatření: na zasněžené silnici v obleku předstíral, že jede na běžkách za rodinou z Bratislavy do Topolčan, protože individuální sportování je v nařízeních vlády dovoleno. Preference Smeru začaly stoupat.

Nové téma mu přineslo přes sto tisíc ruských vojáků na hranicích Ukrajiny a úvahy NATO, že je třeba na krizi reagovat předsunutím vojáků Aliance i na Slovensko. A také souběžné projednávání a podepisování obranné dohody mezi Slovenskem a USA (které s případnými vojáky NATO na Slovensku souvisí jen nepřímo).

Ministr obrany Jaroslav Naď po hlasovaní • Autor: Profimedia
Ministr obrany Jaroslav Naď po hlasovaní • Autor: Profimedia

Zatím největší protest proti Americe a NATO - kromě toho úterního před Národní radou - svolal Fico a jeho SMER v posledním lednovém týdnu: pod okny prezidentského paláce se sešlo asi tisíc lidí, Zuzaně Čaputové do oken křičeli, že je americká agentka, protože obrannou dohodu podporuje. “Slovák nikdy nepozdvihne zbraň proti Rusovi, to ať si americká agentka zapíše za uši,” zachycuje video, co v lednu křičí z podia hlavní a dlouholetý putinovec a místopředseda strany Smer Luboš Blaha. A Fico vedle něj tomu tleská.

“Nikdy proti Rusku!” vybízí pak Blaha ke skandování a Fico to křičí spolu s ním. “Ženou nás do války s Ruskou federací!” pokračuje na záznamu v křiku místopředseda SMER, Fico se usmívá. “Pamatujeme si, kdo nás osvobodil ve druhé světové válce. Vzkažme do Moskvy a Petrohradu - děkujeme! Děkujeme!” volají politici z pódia a tisíce Slováků s nimi. Fico pak na výzvu Blahy zvedá zatnutou pěst na znamení boje za Slovensko. A nakonec vypouští bílé balonky ve tvaru “holubic míru”.

Určitý náboj slovanství

“Nevadí mi, jestli jsem někomu k smíchu. Slovensko ohroženo není, proto vojáci NATO na našem území nedávají smysl,” odpovídal minulý týden Fico na otázku Respektu, jak se mu stalo, že takto skanduje se zaťatou pěstí a vzkazuje Putinovi, že ať se děje, co se děje, proti Rusku Slovák nikdy odpor nevznese. “To vyjadřovalo určitý náboj slovanství, který v sobě má Luboš Blaha a ho mám taky,” říká Fico, “a v tomto okamžiku nás Rusové neohrožují, takže ta slova byla na místě.”

Ale nikdy znamená nikdy, nejen “v tento okamžik” - znamená to tedy, že dal za Slovensko čistý šek Putinovi, že pokud jde o Slováky, může si dělat, co chce? “Kam vy na tu nenávist k Rusům chodíte,” odpověděl na to Fico, “přece je jasné, že projev se přizpůsobuje situaci na mítinku.” Takže kdyby Rusové přece jen překročili ukrajinskou hranici, jako to udělali v případě Krymu, jehož anexi Fico odsoudil, zmizelo by i “nikdy”? “Nebudu odpovídat na hypotetické otázky,” řekl na to Fico.

Poslanci LSNS blokují řečnický pult • Autor: Profimedia
Poslanci LSNS blokují řečnický pult • Autor: Profimedia

Zdůrazňoval, že nijak neotáčí - k Americe že byl kritický vždy a prvky slovanství už se u něj v minulosti taky zřetelně projevily. Třeba když v době, kdy Rusko čelilo mezinárodní kritice za anexi Krymu a evropští státníci odmítli přijet v květnu 2015 do Moskvy na oslavy osvobození, on pozvání neodmítl. “Nedoporučili nám v rámci Evropské rady jet do Moskvy na vojenskou přehlídku při příležitosti Dne vítězství - a já jsem jel, byli jsme tam jediní, já a český prezident Miloš Zeman,” připomíná Fico, “mě přece nemůže někdo zakazovat, abych jel na oslavu osvobození.  Mám konzistentní postoje.”

Sympatie k Rusku jsou na Slovensku podle průzkumů nejvyšší ze všech zemí střední a východní Evropy, tedy i z těch shromážděných ve Visegrádské čtyřce. A naopak kolem poloviny Slováku cítí nedůvěru k Americe. O něco níž se pohybuje nedůvěra k NATO, momentálně si přes 40 procent Slováků podle průzkumů agentury Fokus myslí, že za napětí kolem Ukrajiny může NATO a USA, nikoliv Rusové s vojskem na hranicích sousední země.

Podle slovenského sociologa Michala Vašečky je to s Ficovým momentálním protiamerickým postojem o něco složitější, než že by šlo pouze o populistické nadbíhání veřejnému mínění a taktiku ke zvyšování preferencí. “Fico s Amerikou vždy intenzivně spolupracoval, přijal na Slovensko vězně z Guantánama, koneckonců vláda vedená stranou Smer podepsala smlouvu na dodávku amerických stíhaček na Slovensko. Stejně tak Bratislava s Ficem podpořila to, co se dělo s Irákem, měla své vojáky v Afghánistánu. Je ale pravda, že to veřejnosti nikdy moc otevřeně neprodával,” říká Vašečka, “a před svými voliči dával nějaký distanc k Americe najevo. Jednak je pragmatik, jednak je to patrně i jeho postoj, on se příliš od běžného člověka ze středního Slovenska neliší.”

Fico pochází z Topolčan, tato oblast Horní Nitry je silně proruská a protiamerická. Slovenští komentátoři politického dění a znalci Fica se nicméně shodují, že kdyby byl Fico dnes ve vedení země, v tichosti by dohodu s Amerikou podepsal. A patrně se stejnými argumenty, které předkládá vláda: že je to dohoda, kterou už má podepsanou 23 zemí NATO a že rozhodně nejde o zásah do slovenské integrity.

Klidně s každým

V úterý, dopoledne před protestem svolaným Ficem, kotlebovci a Republikou, vydal Fico na Facebooku video se vzkazem prezidentovi Policejního sboru Štefanu Hamranovi. Protestnímu shromáždění hrozilo, že bude policií rozpuštěno či vytlačeno, pokud nedodrží vzdálenost 50 metrů od Národní rady, v níž tu chvíli jednali poslanci.

Police nakonec prostor opáskovala a demonstrace vzdálenost dodržela. Fico se ve videu dožaduje policejní nerušenosti plánovaného protestu. “Pokud budete takhle porušovat zákon o shromažďování, ponesete za to v budoucnu velké politické následky,” končí vzkaz předsedy Smeru šéfovi policistů.

Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia
Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia

Překlad je jednoznačný a směrem k policii není jediný: Až budu zase u moci, těšte se. Podobné vzkazy už Fico otevřeně směřuje i k soudcům nebo státním zástupcům, kteří po vraždě Jána Kuciaka bojují s korupcí a klientelismem. “To dělá zcela otevřeně. Je to nehorázné a neakceptovatelné. Říká vyšetřování a rozhodování soudů ‚politické procesy‘ a posílá velmi explicitně signály, že ti, kdo se budou na politických procesech podílet, budou v budoucnu postihováni,” popisuje Michal Vašečka.

Komentátoři to vykládají nejen jako snahu zastrašit policii, prokurátory a soudy, ale i jako vzkazy lidem z okolí Fica, kteří jsou vyšetřováni či obviněni - dává jim najevo, ať vydrží a moc nemluví, že bude Fico brzy zpátky v čele země a dá věci do pořádku. Z bezprostředního okolí Roberta Fica už skončil například podnikatel Jozef Brhel; vloni v prosinci vyšel po 10 měsících z vyšetřovací vazby. Policie stíhá i podnikatele Miroslava Výboha, který před ní uprchl, skrývá se v zahraničí a je na něj vydán zatykač.

“To, že se Robert Fico otevřeně posunul k antisystému, může vypadat překvapivě, protože si vždy dával pozor, aby byl v takzvané standardní politice,” říká o jeho antivax tažení, přibližování dezinformační scéně a fašistům Vašečka, “a je to možné přikládat právě tomu, co se stalo po roce 2018. Jde mu o krk, hraje hru s cílem neskončit ve vězení.”

Tato hra spolu s vyvoláváním a podporou protiamerických a proruských nálad se zatím bývalému premiérovi vyplácí: v posledním průzkumu agentury Median se dostal Smer na čelo žebříčku preferencí.

Zpravodajský server Aktuality.sk si také všiml, že Fico přijal pozvání do vysílání konspiračního dezinfo webu Zema a vek. Sdělil v něm, že nemá problém jednat i s národoveckou stranou SNS nebo s fašistickou Republikou, pokud překročí pětiprocentní hranici nutnou pro zvolení do Národní rady. Další volby se na Slovensku konají za dva roky, ale Fico usiluje o vyvolání voleb předčasných. Na toto téma – a také ohledně spolupráce vojáky USA – formuluje otázku do zamýšleného referenda, ke kterému již prý začíná sbírat podpisy.

Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia
Protest proti schvalování dohody mezi USA a Slovenskem; úterý 8. února • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].