Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 17. 3. 2010

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

08:01
Poslední zimní středa letošního rokuRáno je šedivé a kalné jako Vltava. Ulice poloprázdné, do kabátů zachumlané rozespalé postavy, rychlá chůze chodců, absence slov, řeči. Na Staroměstském náměstí i na prostranství před Paladiem už stojí dřevěné obchody k velikonočním trhům. Na místech, kde se před třemi měsíci tyčily vánoční stromy, k zachmuřené obloze trčí barevně opentlené břízy. Tramvaj je klasicky přetopená, pár lidí čte noviny. Hlavní titulky deníků hlásají, že se alimenty zvýší na čtvrtinu platu, ve východním Jeruzalémě se kameny bojovalo mezi Palestinci a izraelskou policií, Inter Milán v lize mistrů vyřadil Chelsea. V parčíku před Štefánikovým mostem se na lavičkách protahují bezdomovci, po chodníku běží mladá dáma v českém národním dresu. Ráno je kalné a šedivé jako hladina pod mostem. Tři dny před prvním jarním dnem a prvním jarním úplnkěm.

09:01
Do Velké Británie poprvé přijede hlava katolické církveOznámila to papežská kurie. Svatý otec se vydá za kanál La Manche v září a v Londýně by měl pronést projev v tamním parlamentu na téma smíru katolíků s ostatními církvemi ve světě.Při podobných zprávách si člověk uvědomí, jak jsou britské ostrovy od Evropy skutečně vzdálené, byť na první pohled ke starému kontinentu geograficky patří. Před Benediktem XVI., je sice navštívil Jan Pavel II., ovšem v rámci pastorační a ne oficiální cesty. Před tím vládlo ticho po pěšině. Britové se s Vatikánem rozešli ve zlém v 16. století. Po zářijové cestě tak zůstane v Evropě jediná velká země, kterou papež nikdy nenavštívil - Rusko.

09:56
Česko největší světový vývozce mučících nástrojů?Toto obvinění přišlo ze strany organizace Amnesty International, která o tom informuje ve své poslední zprávě. O pochybné postavení se ČR údajně dělí s Německem. Zprávou se má zítra zabývat Evropský parlament.Pokud se údaje prokážou, po dlouhé době to bude vyjma sportu konečně nějaký světový primát. Na druhou stranu tradice je tradice a v tomto směru lze na co navazovat. Československý semtex přece dlouhá léta patřil k nejoblíbenějším výbušninám teroristů, na kvalitu samopalů z místních zbrojovek dodnes s dojetím vzpomínají třeba v maghrebských zemích. Takže teď jsme asi přeborníci ve výrobě pout na kotníky, obušků s hřeby či bolest vyvolávajících aerosolů. A zboží jde na odbyt i bez reklamy. Ostatně viděli jste něco podobného třeba na billboardu?

11:01
Francie mezi prvním a druhým volebním kolemPrávě skončilo utváření aliancí mezi politickými stranami, jež se budou účastnit nedělního druhého kola voleb do francouzských regionálních správ. V sedmi duelech se tak střetnou zástupci klasické levice a pravice. Daleko zajímavější však bude klání v takzvaných trojúhelnících. Je jich sedmnáct a mimo zmíněné partaje do nich minulou neděli prorazila i Le Penova Národní fronta (Front National). Komentátoři předpokládají, že celkové vítězství ve volbách by nemělo uniknout levicovému spojení mezi socialisty a zelenými.Největším vítězem těchto voleb už jsou ale neoddiskutovatelně právě Le Penovi nacionalisté. Ještě před pár měsíci ve Francii odpisovaná a do propadliště dějin odsouvaná strana slaví tiumfální návrat. A nepomohl jim k tomu nikdo jiný než Nicolas Sarkozy. Prezidentem iniciovaná debata o národní identitě i diskuze okolo zákazu nošení muslimské burky na veřejnosti nacionalistům dodali potřebnou munici. Možná i proto by podle nejčerstvějšího veřejného výzkumu chtělo za prezidenta republiky momentálně 43% Francouzů současného premiéra Fillona. Pro Sarkozyho se vyslovilo 29%.

12:04
Výuka romštiny bude v českých základních i středních školáchPodle dnešních Lidových novin chce ministerstvo školství zavést romštinu jako volitelný jazyk v českých školách.Konečně to v této instituci někomu došlo, že do českých škol chodí i romské děti, které mají především na základních školách často problémy s češtinou a bývají proto šupem posílány do někdejších zvláštních škol. Ještě tak najít vhodné učitele, jež by měli patřičné znalosti romštiny a tyto děti mohli vyučovat i v jejich mateřštině, dokud nezvládnou češtinu. Každopádně jde o chvályhodnou iniciativu.

13:02
Michael Jackson: továrna na peníze jede dálVydavatelská hudební společnost EMI uzavřela s rodinou populárního zpěváka a firmou Sony smlouvu na 250 milionů dolarů. Deník Wall Street Journal tuto částku uvádí jako rekordní ve světě hudby. EMI totiž připravuje deset nových alb z produkce loni zesnulého Jacksona.Na co se tedy příznivce "božského" Michaela můžou těšit? Lukrativní smlouvou EMI získala práva na vydání proslulých písní, ale i záznamy ze zkoušek a šedesát Jacksonových dosud neznámých skladeb. Avízovaných deset nových alb by tak podle novin mělo tvořit "výbušný a překvapivý hudební kotejl namíchaný z Jacksonovy známé i dosud nepoznané muziky".

14:07
ODS, říká vám to něco?Občanští demokraté se ozvali. Lépe řečeno před chvílí zahájili volební kampaň zveřejněním návrhů na snížení nezaměstnanosti. Jde o klasické recepty pravice, třeba menší odvod sociálního pojištění pro firmy, jež vytvoří nová pracovní místa pro nezaměstnané, absolventy škol, lidi starší 55 let, atd. Anebo právo na několikaměsíční podporu v nezaměstnanosti pro lidi bez práce, kteří začnou podnikat. Pro ODS je to klíčové téma kampaně a lze si o něm číst na webových stránkách strany.Minulý pátek cestou do Brna a zpět jsme se s redakčním fotografem shodli, že dálnice D1 by se momentálně měla jmenovat Paroubkova. Tvář a volební hesla šéfa z Lidového domu jsou tam k vidění určitě na každém desátém kilometru. Po lídrech ODS ani stopa. Podobně rozpačitým způsobem zahájila strana dnes i svoji kampaň. Další pilíře volebního programu budou prý následovat v příštích týdnech. Do voleb máme ještě čas, tvrdí Mirek Topolánek. Není to ale spíš přiznání vlastní bezradnosti? Zakuňkat pár starých receptů a zase vyklidit veřejné pole do dalšího zakuňkání? 

15:05
Situace v Izraeli se uklidňujePodle agenturních zpráv izraelská vláda před chvílí odvolala uzavření západního břehu Jordánu a v Jeruzalemě zpřístupnila Chrámovou horu muslimské veřejnosti i turistům. Policie však zůstává v pohotovosti. Po úterním divokém střetnutí Palestinců s izraelskými pořádkovými sílami, jehož příčinou bylo otevření rekonstruované synagogy v židovské čtvrti starého města, ve městě údajně vládne klid.Otázkou je, na jak dlouho. První prověrkou bude už pátek, což je v muslimském světě tradiční modlitební den, kdy v minulých dobách za takového oboustranného napětí v Jeruzalemě často propukalo násilí. Na druhou stranu poslední dramatické události ukázaly, jak je soužití mezi Izraelci a Palestinci v tomto městě i zemi nadále křehkou záležitostí, když se podnětem k rozdmýchání nepokojů stal fakt, že si Židé otevřou synagogu v židovské čtvrti.  

16:05
Volební plány primátora Béma znejistělyNa pražském magistrátě za chvíli začne důležité jednání. Schází se regionální rada a má jednat i o svolání regionálního sněmu ještě před parlamentními volbami. Pokud tento záměr navzdory Bémově neochotě rada protlačí, bude muset primátor sněm svolat do třiceti dnů a podle všeho by poté nastaly změny na pražské kandidáce ODS pro sněmovní volby.Změny, které si přeje vedení strany. Jak známo, ODS je v hlavním městě v bezprecedentní historické situaci a její volební prefrence tady dramaticky klesají. Nejen Bémovou zásluhou, i když třeba zfušovaný a neprůhledný projekt Opencard si o odvolání z funkce primátora říká už několik týdnů.

17:08
Evropský měnový fond není aktuálníZ Bruselu to Evropanům právě sdělil generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Podle jeho názoru podobný záměr rozptyluje a odvádí pozornost od současného hlavního fiskálního problému EU a Řecka, přísné rozpočtové politiky této země. Strauss-Kahn sice nevylučuje existenci regionálních měnových fondů, dle jeho slov by však měly být pod dohledem v tomto směru nejvyšší světové autority MMF.Na jednu stranu je zajímavé, jak se z pohledu významné mezinárodní instituce Evropa proměnila v region. Na druhou stranu ale tento region zůstává nadále bohatý. Proto by bylo dobré i v zájmu MMF, aby tato část světa dokázala své finanční problémy řešit nejprve sama, než zavolá na pomoc nadnárodní organizaci. Ani ta přece nemá své rezervy bezedné.

18:10
Všechno se pořád mění…Alespoň podle nejnovější expertízy Centra pro výzkum veřejného mínění. Být volby dnes, vyhrála by ČSSD, avšak ODS by údajně stáhla předešlý odstup o 5%. Stejně je ale rozdíl mezi největšími stranami propastný 32%:25,5%. Pro třetího v pořadí KSČM by hlasovalo 12%, TOP 09 pak 10% a Věci veřejné 7%. Další strany by zůstaly před parlamentními branami.Kdoví, jak to dopadne? Ještě se taky může stát cokoliv. Důležitější čísla momentálně přicházejí od meteorologů. Teploty mají stoupat a první jarní víkend dosáhnout až 15 stupňů. Neboli volební mítinky v teplém jarním slunci a bouřlivé politické diskuze dlouho do noci pod vlahým svitem první jarní luny v úplňku. Zkrátka čekají nás jenom samé dobré věci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].