Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 18. 10. 2010

Škatulata, hejbejte se. Kdo usedne v křesle ředitele České filharmonie tentokrát? • Autor: ČTK
Škatulata, hejbejte se. Kdo usedne v křesle ředitele České filharmonie tentokrát? • Autor: ČTK

08:00
Dobré ránoDnes je 18. října a v Evropě si připomínáme Den boje proti obchodování s lidmi (to by asi měli slavit především v Moldavsku), euro dostanete za 24,51 korun, na návštěvu přijede slovenská premiérka Iveta Radičová a po celé republice komunální politici vyjednávají o vedení radnic (třeba ve Zlíně už mají jasno - město povede koalice pěti stran). Přesně dnes před 65 lety začaly Norimberské procesy a padesátiny slaví herec Jean Claude van Damme. Deštník dnes nepotřebujete, podle meteorologů má pršet jen ojediněle. Jinak bude polojasno až oblačno a na vrcholcích hor má začít sněžit. Nezapomeňte zavolat do pneuservisu a nechat si vyměnit pneumatiky - během týdne má začít padat sníh všude. A všem Lukášům samozřejmě přejeme všechno nejlepší k svátku.

09:02
Horoskop na tento den - uděláme radost všemVodnář: Zavolejte dnes své tchýni, bude mít radost.Ryby: Pozvěte svého nejlepšího kamaráda na pivo.Beran: Kdy jste naposledy koupili své manželce kytku?Býk: Napiště textovku všem Lukášům, které znáte. Mají dnes svátek.Blíženci: Nabídněte svému kolegovi sušenku, čokoládu nebo třeba cigaretu. Až budete potřebovat jít někdy dříve domů, podpoří vás.Rak: Otevřete okno a pusťte nějakou hezkou hudbu. Potěšíte všechny, kdo jdou zrovna kolem.Lev: V práci si nastavte svůj mobil na tichý režim, kolegové v kanceláři to ocení.Panna: Kdy jste naposledy mluvili s rodiči? Určitě je potěší, když jim budete vyprávět, co jste zažili o víkendu.Váhy: Nemračte se, úsměv vám sluší nejvíc.Štír: Rezervujte pro sebe a svou kamarádku lístky do divadla.Střelec: Zavolejte svým dětem a zeptejte se, jak se jim daří.Kozoroh: A vy udělejte radost především sobě, v obchodě za rohem určitě zrovna mají slevy…A pokud to máte rádi čínsky, tak krysy, buvoli, tygři a zajíci by si dnes měli vzít teplý svetr, aby nenastydli. Draci a hadi naopak kypí zdravím, koně by si měli jít večer brzy lehnout a kozy si dát něco dobrého k obědu. Pro opice je příznivý den k investicím, kohouti mají štěstí v lásce a psi udělají dnes zásadní rozhodnutí. Vepři, řekněte ano, nemůžete pochybit.

09:38
Kdo bude sedět na radnicích?Kandidát na pražského primátora za TOP 09 Zdeněk Tůma si ve víkendových diskusích velmi rozuměl se svým protějškem z ODS Bohuslavem Svobodou, jestli to ale znamená budoucí koalici v Praze, se zatím říct nedá. Nicméně první schůzka se bude dnes konat právě mezi těmito stranami.VBrně už první jednání proběhla, vítězná ČSSD oznámila, že na vyjednávání potřebuje přibližně jeden týden. Před čtyřmi lety sociální demokracie sice prohrála, radnici ale vítězům nakonec „sebrala“. Není tedy vyloučeno, že občanští demokraté připravují odvetu a vítězové nakonec poputují do opozice.VOstravě se dá čekat velká koalice, v Olomouci spolupráce TOP 09 a lidovců pod taktovkou občanských demokratů a ve Zlíně koalice pěti stran bez velkých hráčů. Radnici pravděpodobně převezmou TOP 09 a Starostové, Hnutí za očistu radnice, KDU-ČSL, Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých.Překvapily vás výsledky víkendových voleb? Diskutovat můžete na webové stránce Vaše volby.

10:20
Usáma bin Ládin je prý v pohoděŠéf al-Káidy Usáma bin Ládin se schovává na severozápadě Pákistánu, žije v domě a rozhodně se neskrývá v jeskyních. Stanici CNN to řekl nejmenovaný představitel NATO. Blízko něj má údajně bydlet i pravá ruka bin Ládina Ajmán Zaváhrí, špičky al-Káidy přitom podle zdroje pravděpodobně chrání místní lidé i někteří členové pákistánských tajných služeb. I když Pákistán popírá, že by někoho chránil, nemá pákistánská vláda tuto konkrétní oblast pod kontrolou a před tamními muslimskými povstalci zavírá oči. Představitel NATO vyslovil obavu právě před těmito skupinami, v oblasti podle něj žije až milion nespokojených mladých mužů, kteří by se mohli nechat motivovat za peníze.  

11:28
Perličky z evropského tisku„Největší chybou populistů je, že jsou přesvědčeni, že se muslimů mohou jen tak zbavit,“ píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. To je naprostá iluze a navíc by to ani vzhledem k našemu demografickému vývoji nebylo rozumné. Abychom si na Západě udrželi svůj životní standard, potřebujeme k tomu právě přistěhovalce. Podle komentátorů deníku tu tedy islám žije s námi a je jen důležité zjistit, jak moc se snese s křesťanskými hodnotami. Součástí demokracie je ale především možnost se odlišovat, připomíná Neue Zürcher Zeitung.Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ve svých komentářích oslavuje dostavbu Gotthardského tunelu ve Švýcarsku - není to jen obyčejný tunel, je to především přestup ze silnic a dálnic na železniční koleje.Bulharský deník Trud kritizuje kroky bulharské vlády, která bojuje proti šedé ekonomice pouze slovy. Podle mezinárodních studií dělá šedá ekonomika až 40 procent hrubého domácího produktu v zemi. Vláda proto teď oznámila, že omezí platby v hotovosti na 1500 leva (tedy asi na 19 tisíc korun). Platit kartou ale podle deníku však nebude možné právě tam, kde by kontrola byla nejvíce potřeba - na úřadech.  Maďarský deník Vasárnapi Hírek kritizuje postoj Maďarů k ochraně životního prostředí. Podle komentátorů ukazuje ekologická katastrofa s červeným bahnem na to, jak malé ekologické povědomí v zemi je. Nícméně podle statistik nejen že Maďaři ekologii neřeší, ale v posledních letech se jejich vztah k životnímu prostředí ještě zhoršil.Francouzský deník Les Dernieres Nouvelles d´Alsace říká, že i když  ve Francii není možné odvrátit důchodovou reformu, i přesto vláda prohraje. Vláda nepřesvědčila lidi a i když v jednotlivých krocích vyhraje, její vládnutí zkrachovalo.Zdroj: www.eurotopics.net

11:54
Podepsáno. A jdeme vládnoutV celé republice se horlivě jedná o vedení na radnicích, tady jsou novinky: V Pelhřimově už podepsala spolupráci středopravá koalice ODS, TOP 09 a křesťanských demokratů, radnici v příštích čtyřech letech povedou pod taktovkou občansko-demokratického starosty. Politici se už dohodli také v Mladé Boleslavi, vládu nad městem převezme pravicová koalice z ODS, TOP 09 a Volby pro Mladou Boleslav. Náchod povedou sociální demokraté v koalici se Sdružením Svobodní, NK, TOP 09 a koalicí SNK ED a Věcmi veřejnými, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu.

12:09
ČT: Známe jméno nového šéfa filharmonieNovým šéfem České filharmonie by se podle zdrojů České televize měl stát dosavadní šéf brněnských filharmoniků David Mareček. Nicméně jméno nového generálního ředitele filharmonie by měl dnes odpoledne oficiálně oznámit ministr kultury Jiří Besser. Na postu byl v poslední době velký pohyb - předchozí ministr kultury odvolal tehdejšího ředitele filharmonie Vladimíra Darjanina a bez výběrového řízení jmenoval někdejšího šéfa Českého rozhlasu Václava Kasíka. Ten však po několika měsících rezignoval. Změny kritizovali i hudebníci, kteří na protest proti odchodu Darjanina dokonce odvolali koncert.

14:00
Anonym vyhrožoval izraelskému velvyslanectvíAnonym dnes dopoledne e-mailem oznámil, že v blízkosti izrealské ambasády v Praze na Letné se nachází bomba. Policisté ani pyrotechnici na místě nic nenašli.

14:35
STEM: Vládní koalice se propadáPodle průzkumu agentury STEM ztrácí vládní koalice přízeň voličů, může za to pokles Věcí veřejných a úspěšný nárůst preferencí sociálních demokratů. Při přepočtu přízně voličů na mandáty, by koalice ze současných 118 křesel získala pouze 95 a ztratila by tím tak většinu. Výsledky voleb se od předvolebních průzkumů často lišily, nicméně pokles obliby Věcí veřejných o víkendu voliči ukázali i v praxi. Pomůže véčkařům jejich posun „doleva“, který ohlásili během víkendu v reakci na volební výsledky?

15:00
Boj proti novodobému otrokářstvíEvropa si dnes připomíná den boje proti obchodování s lidmi. Že je to špatná věc se asi shodnou všichni a Evropská komise tento svátek před třemi lety zavedla pravděpodobně proto, že si uvědomuje hrůzu a následky takového jednání, zároveň se jí nedaří proti tomu nic dělat. Zavedením oficiálního svátku se na problém alespoň znovu a znovu upozorní. Nucené práce nebo sexuální vykořisťování se v Evropě týkají několika tisíců lidí ročně, nicméně stále pokulhává ochrana těchto obětí. Evropská legislativa na ně sice myslí. ale v praxi je pro oběti získávání povolení k pobytu v nových zemích daleko složitější než na papíře. Komu tedy můžeme k dnešnímu svátku vlastně gratulovat?

16:00
Ruský Newsweek končíPondělní ruské vydání týdeníku Newsweek bude po šesti letech poslední. Majitel ruské licence oznámil ztrátu ve výši několika milionů eur a krach v Rusku si vysvětluje tamním nezájmem o kvalitní a kritický žurnalismus. „Russki Newsweek“ vycházel v nákladu padesáti tisíc kusů a ještě nedávno vydavatel jednal o převzetí titulu s multimiliardářem Michailem Prochorovem. Podle neoficiálních zpráv si to nakonec Prochorov  nechtěl rozházet s Kremlem. Zase o jedno nezávislé médium méně.

16:52
A je to MarečekGenerálním ředitelem České filharmonie se podle očekávání stal dosavadní šéf brněnských filharmoniků David Mareček.

17:57
Na kole přes oceánEditor Respektu a zároveň vášnivý biker Martin Kontra dojel na kole až do New Yorku, tedy na internetové stránky deníku New York Times (článek čtěte zde). Tak ať to i nadále drandí nejen jemu, ale i vám všem!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].