Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 18. 6. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Vstávání s metalemRaníčko. Nadcházejí víkend se chystá zřejmě největší letošní tuzemský festival. Metalovému Sonispheru v Milovicích bude kralovat velká čtyřka Metallica, Megadeth, Slayer a Anthrax, takže není důvod zažít vyměklé ráno. Začneme zostra.

08:23
Zamíří bývalý poslanec Tlustý do Kazachstánu?Vlastimil Tlustý by se měl stát českým velvyslancem v Kazachstánu. Informaci přinesla MF DNES, pod podmínkou anonymity jí prý uvedli tři lidé z vedení rodící se vládní koalice. Tlustý sám tuto informaci nekomentoval a současný lídr ODS Petr Nečas přiznal, že o takové informaci slyšel a doufá, že není pravdivá. Kromě Tlustého se mluví i o tom, že současný ministr zahraničí Jan Kohout míří na nejprestižnější diplomatický post: ambasádu v USA.Zahrajeme jim na šťastnou cestu. Kazachstán.

09:04
Ilegální dovoz masa z exotické zvěře? Běžný jev na evropských letištíchAž 270 tun ilegálně dovezeného masa z exotické zvěře může ročně projít nejrušnějšími evropskými letišti. Informovala o tom BBC. Usuzuje se tak z prvního výzkumu na toto téma, který proběhl v Paříži na letišti Charlese de Gaullea. Během namátkových prohlídek bylo v rozmezí dvou týdnů objeveno u cestujících z Afriky bezmála 200 kilo masa. Pocházelo především z primátů nebo krokodýlů, částečně z hlodavců. Nicméně ze čtvrtiny šlo o zákonem chráněné druhy. Vzhledem k cenám takového artiklu na černém trhu a poptávce po mase chráněných druhů jsou ovšem dovozci ochotni riskovat trest i ohrožení na zdraví. Pašerákům zahrajeme píseň King Rat od Modest Mouse. Klip pojednává o tom, že lovecká vášeň se taky může obrátit i proti nim, klip režíroval Heath Ledger.

10:06
Zahajovací ceremoniál olympiády v Londýně zrežíruje Danny BoyleUměleckým ředitelem zahajovacího ceremoniálu olympiády v Londýně, který proběhne 27. července 2012, se stal filmový režisér Danny Boyle. Poté, co jeho film Milionář z chatrče získal osm Oscarů, je to asi jediná velká meta, ke které může směřovat. V týmu kreativců,kteří budou na zahájení dohlížet, figuruje ještě jméno režiséra Stephena Daldryho (Billy Elliot, Hodiny, Předčítač) nebo architekta Marka Fishera, který proslul tvorbou atypických koncertních pódií pro U2, Pink Floyd nebo Rolling Stones a podílel se už i na olympijských večerech v Pekingu a Turíně.Tak, Danny, teď je otázka, jestli ta tvoje olympiáda bude Trainspotting,Pláž nebo Mělký hrob.

11:17
Slovensko zatím odmítá půjčit Řekům Slovensko je jediná z 16 zemí s eurem, která odmítá poskytnout domluvenou pomoc Řecku. "Je to nejhorší z možných řešení," tvrdí pravděpodobná kandidátka na premiérku Iveta Radičová v MF DNES (více ZDE). Slovenský díl pomoci je 800 milionů Eur (20 miliard Kč). Dohodu o půjče podepsal dosluhující ministr financí, ale parlament ji nyní nejspíš neschválí. Především pokud vznikne pravicová koaliční vláda, odpor k půjčce Řecku byl totiž mimo jiné i silným volebním tématem.Nejspíš se na to dívají tak, že by to pro Řeky byly peníze za nic. Dire Straits.

11:57
Nečas se sešel s Klausem. Nová vláda by měla co nejdřív řešit rozpočetLídr ODS Petr Nečas se s prezidentem Václavem Klausem shodl na potřebě ustavení nové vlády tak, aby skládala státní rozpočet na příští rok. Vyplynulo to z dnešní hodinové schůzky, po jejímž skončení Nečas informoval média, že si přeje aby nově vytvořená vláda již v polovině července aktivně pracovala na jeho přípravě. Koaliční jednání by podle něj měla být uzavřena do 7. července. Klaus zároveň Nečasovi předal dopis adresovaný delegátům víkendového 21. kongresu občanských demokratů. Sám se kongresu nezúčastní. Ale snad to pár novoromantických řádek spraví.

12:45
Nejkrásnější nádraží mají v Chocni Titul nejkrásnější nádraží České republiky za rok 2010 získala Choceň. Železniční stanice, ležící na hlavní trati z Prahy do České Třebové, dostala nejvíc hlasů v anketě Asociace Entente Florale CZ - Souznění. Zástupci stanice dnes převzali ocenění na slavnostním vyhlášení výsledků v Senátu. Pro Choceň se v anketě vyslovilo 900 z celkových 3 500 hlasů. Soutěž o nejkrásnější nádraží běží již čtvrtým rokem, v minulosti bodoval třeba Trutnov nebo Zahrádky u České Lípy. Pro Choceň prý rozhodlo i to, že si po rekonstrukci dokázala uchovat svůj novorenesanční charakter z druhé půle devatenáctého století. Hm, já jsem si vzpomněl na úplně jiné nádraží. Není malebné a děly se tam věci. ZOO.

14:14
Guvernérem ČNB bude Miroslav Singer Prezident Václav Klaus dnes jmenoval guvernérem České národní banky nynějšího viceguvernéra Miroslava Singera. Ten nahradí ve funkci Zdeňka Tůmu, který v polovině dubna oznámil, že se k 30. červnu vzdává svého mandátu. Singer po jmenování uvedl, že mandát guvernéra přijímá v době, kdy ještě neutichly otřesy finančních trhů a chystají se dramatické a Česku ne vždy prospěšné změny finančního systému ve světě i Evropě. Podrobnější biografii Miroslava Singera najdete ZDE A my mu k jmenování zahrajeme klip s takovou malou bankovní loupeží. Kasabian. Fire.

15:24
Zemřel nositel Nobelovy ceny, spisovatel José SaramagoPortugalský spisovatel, novinář a dramatik José Saramago zemřel ve věku 87 let, uvedl to dnes jeho nakladatel. Jako spisovatel vešel ve známost až po padesátce, kdy mu vyšla kniha Memorial do Convento. Člen portugalské komunistické strany doma provokoval především otevřeně ateistickými názory. Román Evangelium podle Ježíše Krista, v němž Kristus pochybuje a snaží vyhnout ukřižování vyvolal velkou protestní kampaň, katolíci jej prohlásili za rouhačský a Saramago se raději odstěhoval na Lanzarotte. Nobelovu cenu získal v roce 1998, v češtině vyšel i jeho zřejmě nejslavnější román Slepota. Když už je řeč o Nobelovce, pustíme Saramagovi píseň zpěvačky Robyn, jak zazněla v rámci předávání ceny za mír v roce 2008.

16:19
Ropa unikající ze dna Mexického zálivu obsahuje velké množství methanuVe stínu ohromného množství ropy unikajícího z vrtu firmy BP zůstává skutečnost, že tato ropa navíc obsahuje velké množství plynu, jež by mohl zcela narušit tamní ekosystém. Ropa vyvěrající ze dna Mexického zálivu obsahuje 40 % methanu, zatímco v běžných úložištích bývá jeho výskyt okolo 5 %, upozorňuje ve zprávě agentury AP John Kessler, oceánograf z texaské A&M University. Tak velké množství plynu by podle něj mohlo zcela zadusit podmořský život a vytvořit mrtvé zóny, které budou natolik chudé na kyslík, že v nich nic nepřežije. To v soutěži Britain's Got Talent se methanu moc nedařilo. Zřejmě proto, že si říkal Pan Methan.

16:47
Policie si z výstavy skupiny Ztohoven odvezla občanky i jednoho členaSotva dva dny trvala výstava umělecké skupiny Ztohoven s názvem Občan K. Dnes po poledni si z prostor v Králodvorské ulici policie odvezla vystavené občanky všech dvanácti členů skupiny. Důvodem je to, že mají zřejmě pozměněnou podobu morphingem - na počítači se ze dvou i více tváří vytvoří obličej jeden, na němž jsou ale rozeznatelné rysy obou původních podob. Členové Ztohoven tak po dobu šest měsíců žili pod cizí identitou, čímž chtěli upozornit na to, jak je snadné zneužít soukromé informace. Policie během dnešního zásahu zatkla i jednoho z členů skupiny, jež vystupuje pod jménem Roman Týc, ale záhy jej propustila. Více k události najdete ZDE, text o celé akci skupiny Ztohoven se objeví i v novém čísle Respektu. A my jim zahrajeme trochu absurdního post-punku. Josef K.

17:42
Loni zemřelo v zahraničí 414 ČechůTěžko říct, proč s touto statistikou čekalo ministerstvo zahraničí na začátek turistické sezóny, nicméně právě dnes zveřejnilo tyto tragické údaje. Ve srovnání s rokem 2008 ovšem jde o mírné polepšení, neboť tehdy zemřelo mimo Česko 432 občanů. Nejvíce případů úmrtí, 132, řešilo minulý rok české velvyslanectví v Bratislavě. Následuje Berlín s 33 případy, třetí je Vídeň, kde konzulové registrovali 21 úmrtí českých občanů. Co k tomu dodat? Snad jen, že to třeba není konec. Coververze Boba Dylana v podání Nicka Cavea.

18:00
Sobota, den rovnosti žen a mužůRespekt DJ se s vámi loučí, přeji krásný víkend. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by měl být chladný a deštivý, ovšem ani to by nemělo zastínit skutečnost, že sobota 19. června byla vyhlášena Mezinárodním dnem rovnostižen a mužů. Nabízím ukázkový případ, jak ta rovnost vypadat nemusí. Foals. Miami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].