Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 15. 4. 2011

Bývalý polský prezident Lech Wałęsa chce Tunisku pomoci k rychlejší stabilizaci, aby z ní neprchali lidé, jako tento běženec na italském ostrově Lampedusa. • Autor: Globe Media /  Reuters
Bývalý polský prezident Lech Wałęsa chce Tunisku pomoci k rychlejší stabilizaci, aby z ní neprchali lidé, jako tento běženec na italském ostrově Lampedusa. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno s neveselou zprávouPrvní zpráva, která nás dnes vítá na všech světových serverech, je zabití italského aktivisty v pásmu Gazy. Radikálové z řad tzv. salafistů jej unesli včera ráno, aby jej dnes v ranních hodinách popravili. Salafisté jsou vyznavači velmi konzervativního čtení Koránu a i Hamas je pro ně příliš umírněný. Za propuštění Itala žádali propuštění vězňů, svých spoluvěrců a hlavně šejka Makdásího, kterého Hamas zatkl minulý měsíc.Na celém příběhu je nejsmutnější fakt, že Vittorio Arrigoni žil v Gaze několik let a za palestinský stát aktivně bojoval. Hamas není tak umírněný, jak se salafisté domnívají, jelikož je na seznamu teroristických organizací, ale únosy na území Gazy nechce podporovat. Naposledy byl v Gaze v roce 2007 unesen britský novinář Alan Johnston, který v zajetí zůstal čtyři měsíce a propuštěn byl právě díky tlaku Hamasu.

08:21
Hudba k počasí za oknyHudba k počasí za okny, kde to nevypadá příliš vesele. Jeden z nejlepších klavíristů na světě, Sviatoslav Richter, který už je dávno po smrti, ale pro DJku je nesmrtelný, nám zahraje Schubertovu sonátu.

08:54
Zemřel nejstarší muž na světě. Chceme žít co nejdéle?Většina lidí na světě by se ráda dožila co nejdelšího věku. Walteru Breunigovi se podařilo do včerejšího dne dožít úctyhodných 114 let, což ho činilo nejstarším mužem na této planetě. Narodil se v roce 1896, tj. v předminulém století, a za svůj dlouholetý život zažil převratné události typu zrod automobilu, letadla, rozvoj fotografie a filmu, běsi světových válek atd. Receptem na dlouhověkost podle Breuninga je jíst jen dvě jídla denně a pracovat co nejdéle. Sám pracoval na částečný úvazek až do 99 let.DJku by zajímalo, zda my, současně žijící máme vůbec šanci na zažití převratných událostí, jinými slovy, zda technologie, které se zajisté překotně vyvíjejí, nás mohou překvapit tak, jako když proti vám najednou vyjede automobilový vůz nebo když se do nebes vznese těžký stroj. O touze člověka žít co nejdéle si můžete přečíst v dalším čísle Respektu, které vyjde v pondělí a bude mít tentokrát dvojnásobný obsah článků.A nyní si pusťme kus díla, které pojednává o záludnostech nesmrtelnosti.

09:26
Ceny pro novináře, Respekt vedeVčera byli vyhlášeni vítězové soutěže Novinářská cena 2010, kterou pořádá nezisková organizace Open Society Fund a jejímž těžištěm je investigace. Nejúspěšnějšími novináři se stali reportéři ČT Michael Fiala a David Havlík, kteří zvítězili nejen v kategorii o nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, ale získali také zvláštní česko-slovenskou cenu za výjimečnou investigativní práci.Největší počet ocenění získala redakce Respektu, která měla v soutěži zastoupen i největší počet nominací. Vítězem kategorie Nejlepší reportáž se stal Tomáš Lindner za reportáž z Rwandy a vítězkou kategorie Nejlepší rozhovor Kateřina Šafaříková za rozhovor se stíhanou Íránkou Šádí Sadrovou. Hanka Čápová získala čestné uznání za investigativní práci o nelegálním zaměstnávání cizinců.Články jsme pro vás odemkli, takže si je můžete dodatečně přečíst. Všem vítězům gratulujeme a posíláme jednu vítěznou od DJ Khaleda.

10:26
Sobotka míří na HradNa Hrad v těchto hodinách zamíří i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Chce Václavu Klausovi předestřít záměr vyvolat hlasování o nedůvěře vlády.ČT včera uvedla, že Klaus představitelům vládních stran řekl, že pokud se současná trojkoalice nedomluví na další spolupráci, pověří sestavením vlády Sobotku coby šéfa nejsilnější strany. Víc než ke sestavení vlády se ale ČSSD podle ČTK přiklání k vyvolání předčasných voleb.ČSSD je nad slunce jasné, že by vládu s 56 poslanci nesestavili, a tak raději volí cestu předčasných voleb. Jak z toho ven? O tom nám teď zazpívá Znouzectnost.

10:43
Epopej neláká. Čím to?Rekordně nízkou účast zaznamenala tento týden Slovanská epopej Alfonse Muchy, která je dočasně v pěti plátnech vystavena ve Veletržním paláci. Místo davů se na ni přišlo podívat kolem 400 lidí. Přitom není to tak dávno, co Epopej hýbala českou veřejností i médii, a Moravském Krumlově, kde donedávna „sídlila“, se těšila nebývalé pozornosti, vyhrocené celým sporem o umístění Muchova díla.Čím si nízkou účast vysvětlit? Zchladnutím celé kauzy? Nezájmem pražských návštěvníků výstav? Vysokou cenou vstupného (250 Kč)? 

11:12
Pan Ki-mun míří také na HradDo Prahy na víkend přijíždí generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se zde setká s Václavem Klausem, Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. Budou spolu jednat o neutěšené situaci v Libyi, jaderné katastrofě v japonské Fukušimě a změnách klimatu.Že zrovna poslední téma si Pan Ki-mun zařadil na svou pražskou agendu. DJka očekává, že pan prezident mu věnuje hned několik knih ze svého pera (ne toho chilského, to by asi ještě nestihl) na téma Modrá planeta.V předpoledním čase si dejme úžasnou Eriku Badu a její On & On.

12:34
Haag posílá Gotovinu za mřížeHaagský mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii poslal na 24 let za mříže bývalého chorvatského generála Anteho Gotovinu, který byl shledán vinným za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Souzen byl také bývalý velitel chorvatské policie Mladen Markač, který od soudu odešel se 18 lety vězení, a třetí bývalého zástupce ministra obrany Ivan Čermak byl zproštěn viny, byť pro něj prokurátor žádal 17 let.Gotovina velel operaci Bouře, která byla namířena proti chorvatským Srbům a při zásahu proti nim zahynulo 150 osob a až 200 tisíc jich muselo prchnout ze svých domovů. Gotovina je dodnes pro část chorvatské společnosti národním hrdinou.

12:57
K obědu ČokoK polední obědové pauze si dáme Čokovoko a jejich píseň o jaru, které se u nás ne a ne zabydlet. V dvojčísle Respektu, které vyjde v pondělí 18.4., si budete moci přečíst rezenci jejich nové desky se skromným názvem Hudba z pera Pavla Turka.

13:36
Barma do Evropy, Evropa do BarmyZcela ve stínu jiných událostí, včetně naší vládní krize zůstává rozhodnutí Evropské unie uvolnit sankce vůči Barmě, ke kterému ministři zahraničí všech států EU dospěli v úterý. V zemi, kde donedávna železnou rukou vládla desítky let junta, došlo 30. března oficiálně k předání moci civilní vládě a země si začíná pomalu zvykat na nový politický řád, který počítá s něco jako pluralitním parlamentem, prezidentem a 2 vice-prezidenty. Barmská nová ústava z roku 2008 však stanoví, že parlament musí zasednout jen jednou v roce, takže jako moc efektivní bude vládnutí nové vlády, se teprve uvidí.Od úterý tohoto týdne tedy smí z Barmy do Evropy vycestovat 4 ministři, mezi nimi ministr zahraničí, a 18 další vice-ministři, po našem náměstkové. Proti těmto osobám Evropa uvolnila i finanční transakce, což v praxi znamená, že si v Evropě budou moci otvírat bankovní konta.Od toho samého dne budou moci z Evropy do Barmy cestovat evropští ministři, což do teď také nesměli. Ostatní sankce týkající se zákazu obchodování se zbraněmi, dřevem, drahokamy a na stát napojenými společnostmi stále platí.Je zajímavé pozorovat, jak si toto uvolnění sankcí vůči Barmě vykládají různé zájmové skupiny. Exiloví aktivisté, kteří vždy unisono prosazovali nejpřísnější postup vůči juntě, uvolnění sankcí vůči osobám, které jsou nějakým způsobem napojené na vládu, zostra kritizují. Dodávají, že vláda - byť v novém kabátě - není nikterak méně zkorumpovaná než ta předchozí.Britská ambasáda v Praze zas na svých stránkách pyšně hlásí, že je dobře, že sankce zůstávají stále přísné a že je to velkým dílem její zásluha. Úplně jaksi pomíjí jisté změkčení sankcí.To nemění nic na faktu, že Německo a Francie musí být z udržení zbytku sankcí značně zklamaní, jelikož obě země vehementně prosazovaly úplné zrušení sankcí. Jejich zájem byl čistě, v tomto případě vlastně dost nečistě, obchodní.

14:33
Tak pravil Topolánek Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek vystoupil z politického záhrobí a promluvil. V dnešních lidovkách se v rozhovoru s Petrem Kolářem vyznává z podpory Petru Nečasovi, byť to byl on,kdo podle něho stál za u jeho popravy. Říká také, že Vít Bárta je hlásnou troubou Václava Klause a Václav Klaus je zas technolog moci, který by rád Nečase odstranil. Také varuje před „upachtěným řešením“, ke kterému se nejspíše podle Topolánka schyluje. A nakonec předvídá, že vše zůstane při starém, politická divize ABL se jen přeskupí a bude nadále pokračovat současný marasmus.DJka by potřebovala nějakého toho pana Patizona, který tak zdárně radí kolegovi Jardovi Spurnému, aby ji alespoň našeptal, co si o tom všem myslet. Místo toho si radši pustí písničku Confusion od New Order.

15:07
Reklama na McDonald's korumpuje filipínské dětiKuriózní případ zaznamenávají filipínská média. Všemi dětmi na světě oblíbený fastfood McDonald's musel na tomto ostrovním státě stáhnout svou reklamu, ve které se šestiletá holčička chtěla stát přítelkyní stejně starého chlapce pod podmínkou, že ji koupí hranolky od McDonald's. Tamní církvi se reklama nelíbila kvůli tomu, že je nemorální, korumpuje malé děti a nerespektuje hodnoty filipínské společnosti, a proto začala tlačit na patřičným místech a reklama musela z televizních obrazovek okamžitě pryč.Filipínská katolická církev má v zemi opravdu velký vliv, to se musí nechat. Do teď tam není povolen nejen rozvod, ale ani rozdávání kondomů či jiné antikoncepce zdarma. Církev v tom samozřejmě vidí svádění k promiskuitě. Jaké hodnoty v tomto případě měli církevní představitelé na mysli, zůstalo všem tajemstvím.A tu jednu píseň od filipínského bandu s příznačným názvem Little Child.

16:08
Separace na jihu Čech. Uspějí Libínští s odtržením? A přijme je Záblatí?Obyvatelé Libínského Sedla mají separatistické choutky a zvažují, zda se neodtrhnout od nedalekých Prachatic a radši se nespojit s obcí Záblatí.Libínští renegáti mají za to, že Prachatice v jejich obci málo investují, a doufají, že Záblatí bude víc. Ve hře je kanalizace a čistička odpadních vod, o které se mluví už dvacet let. Zítra proběhne klíčové jednání ta toto téma, které by mělo rozhodnout, co bude Libinskými dál. V kraji je to prý už třetí takový případ!Přejeme Libínským hodně úspěchu při rozhodování a posíláme jim jeden song o rozhodování od Alice in Chains.

16:55
Seveřané míří pod zem. A líbí se jim tamPolský týdeník Polityka přináší reportáž o tom, jak se v severských zemích začíná čím dál více stavět podzemí – od silnic, tunelů, po nákupní střediska i obytné domy. Takoví Švédi by prý dali cokoli za to, aby mohli žít v centru Stockholmu, a protože už není pořádně kde stavět, staví se podzemí. A všem to vyhovuje.DJka si tento pozoruhodný trend vysvětluje jen tím, že Seveřané jsou zvyklí na nedostane světla víc než ostatní Evropané, a proto jim nevadí se pohybovat v tak umělém prostředí jako je podzemí.DJka má daleko radši oblohu, denní i noční, a tak si sobě posílá píseň od Transglobal Underground Sky Giant.A ještě jedno malé doporučení - blogerka Respektu Lucie Kellnerová - Kalvachová ve svém posledním příspěvku píše, jak se nechutně nudí v Oslu.

17:40
Lech Wałęsa vyváží kulaté stoly do TuniskaA ještě jednou polský tisk – tentokrát zavítáme do samotného Polska, které se chystá do Tuniska.Bývalý prezident a legendární vůdce Lech Wałęsa míří příští týden do Tuniska, kde se chce podělit s novináři, akademiky, vysokými úředníky i tamními elitami o své zkušenosti s transformací Polska, píše se na stránkách listu Gazeta Wyborcza. „Polsko za sebou nemá koloniální minulost, proto nevyvoláváme takovou alergickou reakci jako některé jiné evropské státy,“ míní politolog Aleksander Smolar tom, že se Polsko chystá předat své know-how, jak co nejhladčeji přejít od diktatury k demokracii.DJka by teď ráda pustila nějakou polskou kapelu, páč by se to slušelo, ale musí se smutně až ostudně přiznat, že žádnou pořádnou nezná. A tak doufá, že ji to laskavý čtenář promine a místo toho pustí Norah Jones.

18:10
Tip na kreativní víkend a sbohemKdo má rád bláznivou módu, nebo jen kreativní lidi, nechť si zajde na přehlídku nezávislé a originální módy, kde jich nebude žádný nedostatek. Celovíkendová akce začala dnes v Karlíně ve 15,00. Letošní ročník má pro návštěvníky připravenou novinku – nejorigináljší oblečení vyhraje balíček hodnotných cen. Více informací zde.DJka se asi taky vypraví a dost možná že se nechá inspirovat v tomto videoklipu. A nebo raději v tomto? Kreativní víkend všem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].