Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 11. února 2014

Nesněží... (Šárka Pančochová) • Autor: Profimedia.cz
Nesněží... (Šárka Pančochová) • Autor: Profimedia.cz

08:00
Se slovenskou písní za hezčí úterýDnešní DJ-ka přeje všem hezké ráno. Podle Wikipedie byla v roce 1929 přesně v tento den naměřena v Litvínovicích nejnižší teplota v Českuv a to – 42,2 °C. Soudě z pohledu na předpověď počasí nám o pětaosmdesát let později nic takového nehrozí. V Praze dnes má být kolem 8 stupňů a ve zbytku země kolem šesti.Pokud vás nepotěšila teplá zima, snad vás alespoň potěší nejnovější výzkum vědců z Colorada, kteří tvrdí, že placebo efekt funguje i u spánku. Stačí si tedy namluvit, že jste v noci spali dobře a práce vám půjde mnohem lépe. DJ-ka nedokáže odhadnout jakou sílu mysli projevili testovaní v Coloradu, ale podle výsledků usuzuje, že jejich schopnost ohýbat pouhou myšlenkou kovy se objeví v dalších výsledcích. Jinak si totiž neumí představit, jak byste sami sebe dokázali přesvědčit, že jste spali dostatečně. Odkaz na výzkum pro odvážné padawany můžete nalézt zde.A aby bylo úterý o něco zábavnější, vyhlašuje DJ-ka dnešek „Utorkom slovenskej piesne“ - ve snaze dokázat, že Slováci jsou zpěvný národ a mají písničku na všechno (i když jde kvantita tvrdě na úkor kvality). Na ráno tedy jedna, kterou si DJ-ka speciálně oblíbila během rekonstrukce domu. Řemeslníci ji zpívali pokaždé, kdy z lešení uviděli jakoukoliv ženu.

09:00
Co Dánové, ale Korejci!Také s hrůzou sledujete invazi divokých Dánů na Prahu? Zabedňujete okna a snažíte se naučit se větu „Vær venlig ikke at såre mig, tage min kone og børn”, což má být podle Google Translatoru „Prosím neubližuj mi, vem si mou ženu a děti”. (Kvalitu překladu této nadmíru užitečné věty nedokáže DJ-ka zaručit a proto prosí každého, kdo to dokáže, ať informaci upřesní).Podle včerejších zpráv policie předchozí noc odhalila osmnáct mladých Dánů, kteří pili, a fotografie ČTK z místa zásahu vypadají opravdu hrozivě. Pořád si však můžete vydechnout, že k nám nelétají Jihokorejci (a to mají díky propojení Korean Air a ČSA přímý spoj). Podle mapky, kterou zveřejnil Business Insider, vypijí totiž Jihokorejci nejvíce tvrdého alkoholu za týden a zcela tak kazí národní pověst Rusům.Zatímco průměrný Jihokorejec by měl týdně vypít 11,2 skleničky (44 ml), průměrný Rus jenom 5 a průměrný Polák 4. K našemu zklamání jsme se do tabulky deseti největších konzumentů tvrdého alkoholu nedopracovali, zato se tam dostali Slováci se třemi skleničkami na osmém místě. Srdečně gratulujeme a posíláme písničku.PS: Tajemství výdrže Jihokorejců by prý mělo být ukryté v tom, že nejčastějí se zde pije alkohol o polovinu slabší než vodka.

10:00
Nesněží…Je prý definitivně rozhodnuto; snowboardistka Šárka Pančochová se navzdory těžkému pádu zítra účastní soutěže na U-rampě. Podle svého trenéra se už nyní cítí dobře, a pokud tedy Rusům neroztaje rampa, což je kvůli teplému počasí docela možné, bude startovat.Kromě počasí však organizátoři zápasí i s prázdnými místy v hledišti, jež mají při méně populárních disciplínách zaplňovat dobrovolníci. Mnoho diváků měly odradit vysoké náklady na cestu do Soči i záplava bezpečnostních opatření.Ze sportovních zpráv mimo olympiádu - v dubnu by se měl do slovenských kin dostat dokument o životě Pavla Demitry, kapitána slovenského hokejového týmu, který tragicky zahynul při letecké havárii v Rusku.A nejen v Rusku, ale ani u nás nesněží…

11:00
Ať žije svoboda a pizzaJelikož se pomalu, ale jistě blíží oběd, je na místě výzkum, ve kterém se americké ministerstvo zemědělství zabývalo konzumací pizzy ve Spojených státech. Výsledky ukázaly, že denně si italskou dobrotu dopřeje 13 procent obyvatel, speciálně pak mládež. Více než čtvrtina amerických kluků mezi šesti a devatenácti jí totiž pizzu každý den a čtyři procenta dětí a mladých ji mají jako snídani. Vědecky přesnou dokumentaci lásky Američanů k pizze si můžete přečíst zde.Zdá se také, že pizza je jednou z mála věcí, ke které se Slováci nikdy nic nepokusili nazpívat, a proto přejděme rovnou na hudební oslavu masa.

12:00
Žít Brno a politikuPodle zprávy Lidovek se aktivisté z iniciativy Žít Brno rozhodli jít do politiky a kandidovat v komunálních volbách. Přesvědčit je mělo rozhodnutí magistrátu zrušit jejich facebokovou stránku, což prý jim udělalo skvělou reklamu. Kandidovat chtějí pod svým původním názvem Žít Brno, který si nechal magistrát v roce 2010 vytvořit za 600 tisíc korun; nikdy si jej však neregistroval a ani nezakoupil doménu s tímto jménem. Kdo bude v čele kandidátky, zatím není jasné, Lidovky však už uvádějí první možné podoby sloganů jako „Horší už to být nemůže“ nebo „Za zkoušku nic nedáte“.Odhodlání aktivistů DJ-ka vítá, zprávy z Brna se momentálně jeví mnohem zajímavější než ty z Prahy. Většina posledních zpráv z metropole se totiž jaksi pořád týká dopravy – občané jsou spokojeni s městskou hromadnou dopravou, někdo havaroval, někdo ujížděl před policií, CNN se líbí pražská stanice metra a pořád se testuje elektrobus.Sympatické je leda tak prohlášení primátora Hudečka, že se město nebude nijak podílet na návštěvě Viktora Janukovyče, která se mu zdá absurdní, a místo toho posílá půl milionu korun obětím násilí na Ukrajině. Ale protože se v Brně dějí mnohem zajímavější věci, posíláme hezkou písničku tam.

13:00
Jedna ztráta a jeden ziskZačneme nejdřív smutnou zprávou – dnes v noci zemřela ve věku pětaosmdesáti let americká dětská filmová legenda Shirley Temple. Databáze IMDB ji uvádí v jednašedesáti filmech a podle CNN si hvězda, která plátno opustila už ve dvaadvaceti, mohla jako desetiletá za film vyžádat 50 tisíc dolarů (což ke konci 30. let zřejmě nebylo málo).K veselejším zprávám – podle iDnes.cz se geodeti dopočítali, že Sněžka je o metr vyšší, než jsme si dosud mysleli. Její přesná výška by tedy měla být 1 603,3 metrů nad mořem a vrchol se nachází zhruba 3,5 metru od státní hranice na polském území. Na českém území by nejvyšší bod měl být ve výšece 1603,2 mětru nad mořem.Je nicméně skvělé vidět, jak prakticky o problému výšky Sněžky uvažují diskutující, kteří navrhují, ať se na vrchol hory přisype nějaká ta hlína, nebo ať s sebou každý donese kámen. K odvážným plánům nenechat se Poláky o nějaký ten centimetr porazit posíláme písničku.

14:25
Fico nebo Kiska?Zdá se, že jedinou hrozbou pro úspěšnou prezidentskou kandidaturu Róberta Fica může být podnikatel a filantrop Andrej Kiska. Alespoň to ukazuje nejnovější průzkum agentury Focus, podle kterého by Kiska jako jediný ze všech kandidátů dokázal slovenského premiéra porazit ve druhém kole se ziskem 53,7 procenta, zatímco Fico by si odnesl 46,3 procenta hlasů.Je však zároveň důležité upozornit na to, že nejdřív by se do něj Kiska musel dostat. Slovenská levice má totiž kandidáta jasného, ale pravice zápasí už několik let s absolutní roztříštěností poté, co SDKÚ postihl podobný osud jako ODS a vláda Ivety Radičové doplatila na vlastní rozpory.Zatímco v roce 2009 měli pravicově naladění voliči jasnou volbu v Radičové, která získala v prvním kole 38 procent hlasů, dnes stojí před rozhodnutím, zda volit Andreje Kisku, Radoslava Procházku nebo Milana Kňažka; ti se v hypotetickém prvním kole pohybují na úrovni 17, 11, potažmo 9,5 procenta. Výsledky agentury Fokus jsou tak pro ně zajímavým námětem v době, kdy ještě oficiálně ani neběží kampaň. A písnička k tomu.

15:00
Krátký film na odpolednePokud máte deset minut času a chuť na krátký film, DJ-ka vám doporučuje snímek Oppressed Majority, o kterém píše The Guardian. Francouzská režisérka Eléonore Pourriat v něm zobrazuje život jistého Pierra ve světě, kde mají dominantní postavení ženy. Běhají po ulici nahoře bez, protože je prostě horko, pokřikují po mužích nebo močí v uličkách. Film je starý pět let, ale po tom, co ho jeho tvůrkyně zveřejnila na YouTube, se stal hitem. Po jeho zhlédnutí není těžké pochopit proč. Link na text Guardianu i film zde.

16:15
Fotbalem ke vzájemnému respektuDoslova „vykopat si respekt“ se snaží pětadvacet hráčů fotbalového týmu ASD Mineo na Sicílii, o kterých dnes píše agentura Reuters. Ani jeden z nich není ital, natož Sicilan – všichni jsou Afričané, kterým se povedlo přežít na chatrných lodích cestu z Libye k evropskému pobřeží. A všichni touží žít normální život bez odsuzování.V centru pro azylanty ve městě Mineo, které obývají čtyři tisíce uprchlíků ze 40 zemí, přišli po sledování jednoho zápasu s nápadem vytvořit z amatérských hráčů hráče opravdové, kteří by přicházeli do styku s Italy a ukázali jim, že jsou stejní jako oni.Minimálně fotbalově se ASD Mineo zatím daří – v neděli porazili místní tým s výsledkem 4:0 a doufají, že jednou se jim podaří prosadit až do první ligy. Jak píše Reuters, i přes rasismus, který se v Itálii místy projevuje, si po hře afričtí a italští hráči potřásli rukama. Někteří dokonce společně zapózovali pro fotografa - „vítězi s poraženými, oba s úsměvem“.Je to poměrně idylická představa. Ale ani tak nelze jinak než ocenit snahu pracovníků centra pro azylanty, kteří chtějí spojovat imigranty s domácimi a ukazovat, že jejich životy i touhy jsou vlastně stejné. Za to jim a hráčům patří hezká písnička. A text Reuters najdete zde

17:35
Na rozloučenouPracovní den se pomalu blíží ke konci, a tak alespoň pár větami, co jsme minuli, než odejdeme domů:– podle iDnes.cz opustil ViralMobil začátkem měsíce jako první trh virtuálních mobilních operátorů. To, kolik z téměř padesátky jich na poměrně malém trhu neuspěje, se má ukázat už letos.– „Hodně dobrého (Biľak) udělal. Neprávem se vedou o něm různé řeči. Byl to člověk, který byl oddán myšlence socialismu - dělal pro to všechno, co mohl. Dělal to s plným nasazením,“ řekl podle České televize zcela podle očekávání na pohřbu někdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš. Rozloučení se účastnilo několik desítek osob, objevila se i komunistická vlajka, novináři však do sálu bratislavského krematoria vpuštěni nebyli.– Viktor Janukovyč vyzval Vitalije Klička k televiznímu duelu poté, co se prezident odmítl účastnit debaty na náměstí přímo před demonstranty. Pro zdraví Janukovyče doufáme, že nikoli duelu v boxu.Jedna dramatická písnička na rozloučenou. A jedno přání, ať jste po zbytek dne šťastní alespoň tak, jako princ Charles na návštěvě BBC. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].