Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 24. 5. 2012

Egypťané poprvé volí prezidenta • Autor: Profimedia.cz
Egypťané poprvé volí prezidenta • Autor: Profimedia.cz

07:53
Dobré ráno……podle zběžného pohledu na oblohu se zdá, že začíná hodně příjemný den. Tak ať se vám všem vydaří! Všechny zpravodajské servery hlasí, že je čtvrtek. Zkusme jim tedy věřit a poslechněme si ZDE vhodnou píseň…

07:59
Pravda o BřeclaviProč ta skepse ohledně toho, jestli je opravdu čtvrtek? No, zprávy řady zpravodajských serverů by čtenář měl zřejmě brát trochu s rezervou, zvláště po čerstvé zkušenosti se zpravodajstvím serverů iDnes.cz a Novinky.cz o údajném romském útoku na chlapce z Břeclavi. Rychle sepsané články z těchto webů, které zřejmě příliš nekontroloval žádný editor, nekriticky přejímaly tvrzení zmláceného chlapce a jeho matky. Jejich autoři tvrdili, že se stal obětí útoku Romů a podnítili tak protiromskou naštvanost většinové populace. Policejní vyšetřování však dospělo k jinému závěru: chlapce nikdo nezmlátil, ve skutečnosti se zranil při pádu ze zábradlí, kde před dívkami předváděl gymnastické cviky. Historku o napadení Romy si vymyslel ze strachu před zlobou své matky.Více najdete ZDE a více o selhání novinářů v této kauze si můžete přečíst v TOMTO dubnovém komentáři kolegy Marka Švehly.

09:00
Když je šest bubeníků v jednom bytě……tak si zahrají na mixér, na budík i na záchodovou mísu… ZDE . Mimochodem tihle Švédové za sebou mají i celovečerní film „Zvuk hluku“, který krátce běžel v českých kinech. Server Čsfd.cz orginální film shrnuje takto: „Policista Amadeus se odjakživa cítil odstrčen, protože na rozdíl od všech svých příbuzných nemá hudební nadání, a navíc trpí silným odporem k hudbě. Nyní se dostává na stopu skupinky hudebníků, která se rozhodla ovládnout veřejný prostor svými akustickými útoky. Podaří se mu překazit kompozici pro šest lékařů, pacienta a operační sál, anebo se sám stane obětí války vedené pomocí hudby?“ Doporučuji…

10:00
Záchrana Evropy: Němci to mají zadarmo a Německo vs. FrancieNa summitu v Bruselu včera politici zkoušeli zachránit sjednocenou Evropu. Důležitá rozhodnutí ale – soudě podle dnešních zahraničních novin – přesunuli až na další setkání. Zatím si ale nechali vypracovat studie k užšímu propojení států eurozóny, především k celoevropskému systému ochrany vkladů v bankách (klíčové součásti tzv. bankovní unie).Investoři zatím v úspěch politiků příliš nevěří. „Pravděpodobnost rozpadu eurozóny se zvyšuje," vysvětlili nejnovější pohyby na finančních trzích stratégové bankovní skupiny Citigroup – podle Financial Times pravděpodobnost rozpadu vyčíslují na 19 procent. Investoři proto své peníze přesouvají do ekonomik, jejichž schopnosti splácet dluhy stále důvěřují. Německo si včera půjčovalo bondy s dvouletou splatností za skoro nulový úrok a úroky se rekordně snižují také Američanům, Japonců, Britům. Oproti tomu Italové a Španělé musí platit stále více.V této situaci je stále zřetelnější potřeba zavést společné evropské dluhopisy, tzv. eurobondy, které řada vlivných ekonomů považuje za jediný způsob záchrany společné měny. Evropa by tak půjčovala i ručila za splacení dluhů společně – úrokové sazby silnějších a slabších ekonomik by se tak přiblížily. Jejich zavedení tento týden podpořily OECD, nepřímo i šéfka Mezinárodního měnového fondu, velmi silně je podporuje nový francouzský prezident Francois Hollande. Německá kancléřka Angela Merkelová je ale opět odmítla. Eurobondy by zvýšily úrokové sazby, které na finančních trzích musí Němci platit; kancléřka ale argumentuje tím, že by jihoevropským státům vzaly motivaci k reformám ekonomik. Němečtí úředníci v Bruselu novinářům říkali, že je jejich zavedení v současné situaci vyloučené. Mezi Francií a Německem, dvěma nejdůležitějšími zeměmi EU, se tak rozevřela nějvětší názorová propast během dosavadní krize eura.

11:02
Všechno se Němcům nedaříNěmecká ekonomika drží Evropu nad vodou a tamní politici tlačí zbytek kontinentu k úsporám. Ale ne všechno se Němcům daří. 3. června mělo být v Berlíně slavnostně otevřeno nové mezinárodní letiště Berlin-Brandenburg. Mělo nahradit dvě stará berlínská letiště, která ještě symbolizují rozdělení města z dob studené války. Nepovedlo se. Letiště neprošlo bezpečnostními požárními testy a jeho otevření se odkládá na březen 2013. 27 milionů cestujících, kteří tudy podle plánů mělo ještě letos projít, tedy musí vzít za vděk starými letišti. Horší je zpráva pro zaměstnance, kteří dali výpověd ve svých firmách s vidinou džobu na novém letišti. Nebo pro firmy, které na letišti chtěly podnikat a už si nasmlouvaly dovoz prvního zboží. Dobrá zpráva je to alespoň pro ty, kdo milují pohled na přistávající letadla. Můžou se ještě devět měsíců chodit dívat na střechy domů poblíž Kurt Schumacher Platz na to, jak velké stroje přistávají na letišti Tegel.

11:33
Ruští motorkáři zadrženi v Iráku. Jsou to špioni nebo jen dobrodruzi?V Iráku zadrželi čtyři motorkáře ruské národnosti. Irácké úřady věří, že jsou to špioni, že si padělali víza a že mají něco za lubem. Motorkáři v noci posílali domů sms s voláním o pomoc: „SOS, bijí nás tu, prý jsme špioni a vyhrožují nám doživotím“.Motorkáři do Iráku přicestovali přes Turecko a Írán. v Obou zemích údajně cesta probíhala bez problémů, až v Iráku je zadržela vojenská jednotka. Nyní je drží na vojenské základně nedaleko Baghdádu. Ruský konzul v Iráku má plné ruce práce, aby motorkáře osvobodil.

12:03
Reflexe břeclavské kauzy Michala DavidaMichal David v rozhovoru pro televizi NOVA prohlásil, že peníze, které po nezodpovědném mladíkovi z Břeclavi bude žádat, věnuje tamní nemocnici, nejspíše dětskému oddělení. Pak ještě dodal: „Je mi toho kluka a mámy tak trochu líto. Musí jim teď v Břeclavi být hrozně.“ Od pomáhání jiným ho případ prý neodradí.To je skutečně zajímavá reflexe disko hvězdy. A co tamní romská komunita? Té nelituje? Proč se na to redaktor Novy nezeptal? 

12:30
U tří demogratůDobrou chuť!!! Více už ZDE

13:15
A hudební dezert…Když už jsme začali mým oblíbeným Davidem Bowie, tak po obědě ještě jeden desetiminutový kousek ZDE.

13:30
Čínské noviny pro AfrikuAnglicky psaný a čínským státem vlastněný deník „China Daily“ začne tisknout speciální africké vydání. Bude to týdeník, jehož cílem má být propagovat Čínu a čínské zájmy v Africe a napravit zhoršující se čínskou pověst v regionu.Noviny jsou projevem hned dvou výrazných trendů v čínské zahraniční politice: pokračující hospodářské a mocenské expanze do Afriky a „mediální diplomacie“, v jejíž rámci čínská státní média dostala stovky milionů dolarů na posílení čínského hlasu ve světě. Více ZDE.

14:00
P.S. K Mistrovství světa v hokeji„… Finále mělo úrověň takovou, jako všichni očekávali. Určitě nechybělo napětí, dramatičnost a bojovnost… Ale vyhráno ještě zdaleka nebylo…“ Podívejte se ZDE, jak vypadal hokejový komentář československé televize v roce 1985.

14:13
Matka chlapce z Břeclavi se omluvilaMatka chlapce z Břeclavi, který si vymyslel historku o napadení Romy, se v rozhovoru pro ČTK „omluvila všem Romům“. Více ZDE a v ranním DJovi…

14:30
Egypťané poprvé volí prezidentaEgypt právě zažívá historické chvíle - obyvatelé si poprvé volí prezidenta. Reportéři BBC popisují fronty před volebními místnostmi a jen ojedinělé nesrovnalosti při organizaci hlasování. Volby mají hned čtyři favority a výsledek v zemi bez velké zkušenosti s prováděním předvolebních průzkůmů nelze předvídat. Mezi favority patří například bývalý šéf Ligy arabských států; zástupce Muslimského bratrstva; poslední premiér z dob diktatury Husní Mubaraka nebo nezávislý islamistický kandidát, který byl vyhozen z Muslimského bratrstva kvůli příliš liberálním názorům.Pokud nikdo nezíská nadpoloviční většinu hlasů, tak se dva nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole voleb, nejpíše 16. a 17. června. Pravomoce nového prezidenta ale zůstávají nejasné - parlament teprve pracuje na nové ústavě a není jasné, jak pravidla nového zřízení nastaví. 

15:30
V továrně na pytle: fotoreportážNejvětším producentem juty, hlavního zdroje pytloviny, je Indie. ZDE najdete fotoreportáž Dibyangshu Sarkara z jedné indické továrny.

16:00
Ze slavnosti kuřeteZe slavnosti kuřete„Sousední oblasti kmene Tyrolanů a Salcburků už byli dostatečně zdokumentované a jak víme, častá dokumentace ničí původní kmenové zvyky," říká Kayonga Kagame v úvodu dokumentárního filmu, ve kterém se vydává objevovat život domorodců v srdci Evropy. Nedotčené a tajuplné „Horní Rakousko na sebe zatím svět příliš neupozornilo. Proto doufáme, že zde můžeme sledovat nezkažený autentický život místních obyvatel, který je platný i pro původní tradice ostatních kmenů," říká na úvod dokumentu „Slavnost kuřete", který si můžete prohlédnout ZDE.Škoda, že si tuto parodii na evropské dokumentární filmy o Africe, mohou vychutnat jen němčináři. Pro ostatní jen shrnu úvod filmu. Kagame a jeho tým chtějí život středoevropanů ukázat nestranným pohledem zvenčí. Autoři brzy opouští Linec, který se ostatně příliš podobá Lusace, Kinshase a dalším městům, a vydávají se za ryzími venkovany. Do míst, kam noha černocha ještě nevstoupila.Dochází k poznání, že výhled středoevropských domorodců do krajiny omezují vysoké hory, a to se hluboce odrazilo v myšlení zdejších kmenů a národů. Přesně podle pygmejského přísloví, které praví že „člověk může myslet jen tak dalece, jak daleko vidí." Více už na YouTube…

16:15
A jeden klip z Tanzánie……najdete ZDE. V Tanzánii ale znají i tvrdší beat, který si můžete poslechnout na letošním festivalu Respekt music 16. a 17. června. Zahraje tam kapely Jagwa Music z předměstí Dar es Salaamu, naživo hrají ZDE.

16:45
Máte rádi Facebook a sháníte práci? Jděte do Goldman SachsInvestiční banka Goldman Sachs si podala inzerát: shání odborníka na sociální sítě. Nový zaměstnanec by měl monitorovat konverzace, které se o bance vedou na Facebooku a dalších sociálních sítích, a aktivně do nich vstupovat; měl by také vyvolávat diskuze o určitých tématech. Goldman Sachs si tím chce vylepšit svou mizernou pověst jednoho z viníků i prospěchářů finančního krachu na Wall street, který dodnes ohrožuje americkou i evropskou ekonomiku. Inzerát si můžete přečíst ZDE.

18:00
Sexistické disko na rozloučenou!Váš DJ se s vámi tradičně loučí mírně perverzními poklady z dějin popu. A protože dnes tak svítí slunce, tak tentokráte vybírá švédského kníratého samce, který vystupuje pod jménem Günther. Jeho inspirativní letní hit si prohlédněte ZDE.Přeji vám krásný zbyték máje!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].