0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Periferie17. 7. 20123 minuty

Suvenýry z Ostravy

Malý výběr z Colours of Ostrava a přání Mandelovi

Koncert libanonsko-francouzského trumpetisty Ibrahima Maaloufa začínal v sobotu v jednu hodinu v noci, končil něco po půl třetí. Přesto se na jazzmana stála fronta, která byla tak dlouhá, že kdo se do ní nepostavil alespoň než čtyřicet minut před koncertem, ten měl smůlu.

Maalouf vystoupil v budově bývalého plynojemu vítkovických železáren, který je přestavěný na koncertní sál s fantastickou akustikou, do něhož se vejde 1500 lidí. Jeho koncert byl skutečně úžasným zážitkem a dlouhá fronta před jeho začátkem zas dokladem největšího úspěchu festivalu Colours of Ostrava: ukazuje, jak velký je u nás zájem o hudbu, která má daleko k mainstreamu a ve většině rádií se nehraje.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V tom mají Colours podobnou zásluhu jako v jiné oblasti festival dokumentárních filmů Jeden svět. Vkus a témata, jež podle cyniků zajímají jen pár intelektuálů, proměňují v masovou zábavu pro tisíce lidí.

Zde vybírám odkaz na poetický videoklip k Maaloufově písni Beirut – z vlastní zkušenosti vím, že Bejrút je městem, na které jeho návštěvníci často zavzpomínají.

Podobně inspirativním místem je Island. Kdo se někdy projel autem tamní krajinou lávy a ledovců, ten se už nediví tomu, že ze severského ostrova přichází tolik zvláštní a krásné hudby. Plné zvuků, které by v jiné krajině snad ani vzniknout nemohly. První den Colours na vedlejším pódiu zahrál jeden z posledních islandských objevů, pohádková, hravá skupina Hjaltalín. Zde jejich nejznámější klip k písni Traffic Music: 

Podnětná ale nemusí být jen mimozemská krajina Islandu anebo mezi válkami a sladkým životem oscilující Bejrút. Kapela The Flaming Lips svojí show hodně posluchačů šokovala a dokázala, že svým zvláštním způsobem může být inspirativní i Oklahoma City, odkud hudebníci pochází. Zde klip k písni Powerless: 

Vrcholů ostravského festivalu bylo ale mnohem více: Zaz, The Creole Choir of Cuba (bohužel z YouTube není cítit magická atmosféra jejich živého koncertu), legendární Hugh Masekela, Antony and the Johnsons, Portico Quartet, Staff Benda Bilili, Sauti sol, jejichž talent se plně projeví a při živém vystoupení. Zkrátka přeji hodně zábavy při objevování ostravské hudby a když budete mít chuť, tak se o klipy oblíbených hudebníku z Colours s dalšími čtenáři podělte také.

PS: Ve středu 18. července slaví Nelson Mandela úctyhodné 94. narozeniny. Do Jižní Afriky posíláme všechno nejlepší a jeden hudební pozdrav od zmiňovaného jihoafrického hudebníka Hugha Masekely - Mandela (Bring Him Back):

https://www.youtube.com/watch?v=XKCk8o5×zaM


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].