Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

V jednom pytli

To opravdu Češi nevidí, že zabrání Sudet je úplně totožné s anexí Krymu? A ještě silněji by to měli cítit Slováci...

Součástí nových plánů Moskvy má být také využití kapacit všech 23 vojenských podniků, které Rusko získalo během anexe Krymu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Součástí nových plánů Moskvy má být také využití kapacit všech 23 vojenských podniků, které Rusko získalo během anexe Krymu. • Autor: Globe Media / Reuters

Tak vážení čtenáři, pokud to ještě nevíte, celý ten humbuk kolem Ukrajiny je jedna velká mediální manipulace a hrátky mocností. Jak totiž řekl premiér Bohuslav Sobotka deníku Právo: „Řada lidí u nás má pocit, že se podstata problému krize na Ukrajině v českých médiích nepopisuje otevřeně, naplno a jasně, že jsme oběti určité propagandistické války jak ze strany Ruska, tak ze strany některých západních zemí.“

Já mám zase pocit, že veřejné mínění se snaží manipulovat právě Sobotka. A nejen on. Slovenský premiér Robert Fico říká totéž, co jeho český kolega. „Je to propagandistická válka,“ prohlásil, v níž vůbec nejde o lidská práva či morálku, ale o „geopolitický souboj mezi USA a Ruskem“. A médiím nelze věřit, tvrdí.

Jinými slovy totéž řekl předseda maďarského parlamentu László Kovér, nejbližší spolupracovník premiéra Viktora Orbána: „Západní média lžou stejně jako kdysi sovětská Pravda,“ prohlásil. Konflikt na Ukrajině je podle něj „manipulovaný proces“, v němž Ukrajinci hrají jen „minimální roli“ a účelem celého tohoto „cirkusu“ je jednou provždy „oddělit Rusko od Evropy“. 

Opravdu dojemné souznění těchto politiků. Nejde mi však do hlavy, jak se mohli octnout v jednom pytli coby obhájci Putina, když mají tak protichůdná historická podloží – zejména v otázce hranic. Vždyť jedním z nejsilnějších českých sentimentů je otázka Sudet. To opravdu Češi a Sobotka nevidí, že jejich zabrání po Mnichovu je úplně totožné s anexí Krymu? 

Ale ještě silněji by to měli cítit Slováci. Jejich strach, že slovenští Maďaři na jihu Slovenska by mohli žádat nejen autonomii, ale třeba i připojení k Maďarsku, je vtištěn do jejich genetického kódu tak silně jako máloco. To nevidí, že ruská anexe Krymu a ruská obhajoba tohoto kroku je úplně totožná s argumenty, které používají maďarští nacionalisté? V obou případech jde o právo menšin připojit se k mateřskému národu, od něhož byli neprávem odtrženy. 

Jak můžou Slováci – a jmenovitě Robert Fico - „chápat“ ruské zájmy na Krymu a východní Ukrajině a současně popírat maďarské zájmy na jižním Slovensku a v rumunské Transylvánii? Jaký je mezi ruským a maďarským nárokem rozdíl? Nejde mi to do hlavy. 

Orbán v tom má aspoň jasno. Putina podporuje, protože jakmile svět mlčky uzná jeho právo na anexi Krymu a zabrání východní Ukrajiny, může on začít uvažovat o podobném kroku vůči sousedům. Tohle Fico nevidí? Spoléhá se na to, že EU a NATO by něco takového nepřipustily? Co když se EU i NATO jednoho dne rozpadnou – a z Ficových výroků v posledních týdnech se zdá, že by mu to ani nebylo proti mysli? 

Já bych to, vážení čtenáři, obrátil. Manipulovat vámi nechtějí média a mocnosti, ale vaši politici. Neříká se mi to lehce, ale myslím, že je načase říct, že jim neradno věřit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].