0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog12. 10. 20142 minuty

Může být i hůř

Politická korupce v podání premiéra Fica může být silný argument, aby čeští voliči příliš nepropadali Babišově kouzlu

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že Slovensko není připraveno uznat samostatnost Kosova • Autor: ČTK

Dobrou zprávou z českých komunálních voleb je, že politici nijak důrazně netrvají na tom, aby povolební koalice ve městech kopírovaly složení vlády. Znamená to, že česká politická scéna není nijak osudově rozpolcená na dva tábory, jako je to v jiných zemích střední Evropy. 

Výhodu této české barevnosti člověk ocení zvláště ve srovnání s Maďarskem, kde byly komunální volby v neděli a vládní Fidesz Viktora Orbána i levicová opozice je vnímala jako další kolo souboje na život a na smrt. Bohužel, nebylo pochyb o tom, že Orbánův Fidesz vyhraje na celé čáře, a že některá města může dokonce ovládnout i fašizoidní Jobbik, který se staví do role opozice vůči celé politické třídě.

Reklama

Komunální volby budou za měsíc i na Slovensku, kde se pravicová opozice pokouší – často bez úspěchu – postavit společnou kandidátku proti vládnoucímu Smeru. Minulý týden premiér Robert Fico ukázal, že pro úspěch své strany ve volbách udělá cokoli. Městu Žilina pomohla jeho vláda odepsat dluh, který v českých korunách činí zhruba půl miliardy. Čím zdůvodnil Fico svoji štědrost? Tím, že primátor Žiliny je kandidátem Smeru.

Fico tak dal celé zemi najevo, že pokud si obce a města zvolí do svého čela politiky ze Smeru, budou se mít podstatně lépe než ty ostatní.  Je to politická korupce v té nejčistší podobě a přímý důsledek jednobarevné vlády. Není příjemné vidět takový úpadek demokracie po pětadvaceti letech jejího trvání. A měl by to být silný argument pro české voliče, aby příliš nepropadali Babišově kouzlu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].