Pieta v Hongkongu za oběti útoku na Charlie Hebdo.
Pieta v Hongkongu za oběti útoku na Charlie Hebdo. • Autor: Globe Media / Reuters

Vraždění v redakci týdeníku Charlie Hebdo odhaluje nejen totalitní myšlení fanatických islamistů, ale také mravní sílu západní civilizace, kterou už kdekdo odepisuje, a diktátoři v různých částech světa se rádi vysmívají její slabosti, protože prý ztratila schopnost přinášet oběti ve jménu svých hodnot. Jenže co jiného je smrt francouzských novinářů než důkaz jejich obdivuhodné víry ve svobodu, za kterou byli ochotni položit život?

Věděli přece, že jim hrozí smrt, přesto trvali na svobodě, jejíž neoddělitelnou součástí je výsměch všem druhům fanatismu, které ji chtějí potlačit. Byli autentickými ochránci duchovního dědictví Západu; jejich nesmírná odvaha vyvěrala z přesvědčení o jedinečnosti evropského odkazu, který počíná Sokratem a pokračuje mnoha dalšími, kteří obětovali život ve jménu svobody kritického myšlení a projevu.


V Česku jsme už téměř zapomněli, jaké to je riskovat život kvůli ideálům, naši politici se nám snaží namluvit, že žádné neexistují; a pokud náhodou ano, tak se jich máme ve jménu pohodlí a ekonomického prospěchu vzdát. Lidská práva – a právo na svobodu projevu je jejich základem – jsou prý jen vyčpělým pozůstatkem disidentského myšlení, jež se pořád vztahuje k totalitním režimům, které přece už neexistují. Pokud někdy vůbec existovaly.

Vražda novinářů v Paříži je ale klasickým projevem totality. Ta totiž cíleně trestá smrtí ty, kteří odporují její ideologii, aby zasela hrůzu a umlčela všechny ostatní. Ukazuje se, že tato totalita nemusí mít formu někdejších uzavřených systémů, ale může jako virus pronikat i do demokratických společností.

Šéfredaktor Stéphane Charbonnier a jeho kolegové to pochopili a vzepřeli se jí s odvahou, která bere dech. Jaká to musí být vnitřní síla a přesvědčení o smyslu svobody, když pro ni riskujete život?

Mám obavy, že v Česku jsme ztratili schopnost to chápat. Novináři z Charlie Hebdo a mnozí další žurnalisté a intelektuálové na Západě jsou dnes skutečnými hrdiny a disidenty, nositeli ideálů Západu a zdroj jeho mravní síly. Máme se co učit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte