Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Krieg jako válka

Proč premiér Fico řekl, že nám hrozí velký vojenský konflikt, a nebude jen mezi Ukrajinou a Ruskem

Krátce před říjnovými volbami si zavolal slovenský premiér Robert Fico šéfa Ústavu pamětí národa Ondreje Krajňáka. Podle něj šlo jen o neformální střetnutí. • Autor: ČTK
Krátce před říjnovými volbami si zavolal slovenský premiér Robert Fico šéfa Ústavu pamětí národa Ondreje Krajňáka. Podle něj šlo jen o neformální střetnutí. • Autor: ČTK

Hrozí velký vojenský konflikt, a nebude jen mezi Ukrajinou a Ruskem. Jeho pravděpodobnost je 70 procentní. Premiér členského státu EU a NATO jinými slovy prohlásil, že nám hrozí skutečná válka, a odvolal se na německé zdroje, které považuje za důvěryhodné.

Ještě žádný politik na tak vysoké úrovni nevyřkl tak dramatickou předpověď budoucnosti. Bylo proto zvláštní, že jeho výroky suše přebralo jen pár zpravodajských webů bez jakéhokoli komentáře. Ani německá média, která by kvůli zmínce o „německých zdrojích“ měla reagovat citlivěji, se nepřetrhla.

Novináři si zřejmě proklepli situaci na Slovensku a usoudili, že premiér Fico straší své občany válkou, aby přišli na jiné myšlenky než na ty o korupci, jimiž jsou zaměstnáváni kvůli stále větší vlně skandálů jeho vlády.

Ale přece jen mohlo být za Ficovým výrokem něco jiného. Možná dostal z Německa opravdu nějaké vážné informace – anebo byl požádán, aby řekl to, co němečtí politici říct tak otevřeně říct nemohou.

Nemusí to mít žádnou souvislost, přesto mne zaujalo, že v sobotu zveřejnilo na 60 německých osobností otevřený dopis německé vládě a parlamentu s názvem: „Opět válka v Evropě? Ne naším jménem!“ (Wieder Krieg in Europa? Nicht in unserem Namen!)

Text jejich prohlášení není příliš překvapivý. Tvrdí se v něm, že za konec studené války, který vyústil ve sjednocení Německa, musíme děkovat stejným dílem ruskému lidu a Gorbačovovi. Tedy Východu i Západu.

Ale Západ pak prý udělal chybu, když se začal šířit směrem na východ bez prohlubování vztahů s Ruskem, které se cítilo ohroženo, což vedlo k anexi Krymu Putinem. Kdeže jsem už tuto argumentaci slyšel? No přece v Putinových projevech.

Prohlášení podepsali významní němečtí politici ve výslužbě jako exprezident Roman Herzog nebo expremiéři Lothar de Maizière a Gerhard Schröder (který pracuje už léta pro ruský Gazprom), jakož i významní podnikatelé, nebo herci jako Klaus Maria Brandauer a spisovatelé jako Ingo Schulze.

Do německé debaty o vztazích s Ruskem nepřináší prohlášení nic nového – kromě jiného vyzývá k tomu, aby Rusko nebylo vytlačováno z Evropy, kam patří přinejmenším od roku 1814 (text úplně pomíjí fakt, že o odchodu ze zkažené Evropy mluví sám Putin jako o svém cíli).

Ale o to vlastně nejde. Důležité je něco jiného: to prohlášení má ve svém titulu slovo „válka“. Ne „studená válka“. To je něco nového. Fico však může hrdě tvrdit, že on tento termín použil jako první.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].