0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog26. 9. 20163 minuty

I dobří lidé můžou propadnout zlu, když je politici navedou

K čemu povedou orwellovské orgie nenávisti v Maďarsku

Vladimir Putin a Viktor Orbán • Autor: REUTERS

„Jsem v jádru optimistou. Myslím, že lidé jsou spíše dobří než zlí,“ řekl Barack Obama ve velkém bilančním rozhovoru pro magazín Vanity Fair. Obama je s tímto názorem mezi politiky spíše výjimkou. Většina politiků (ale i ekonomů) předpokládá, že lidé jsou převážně sobečtí a nemorální. Tento předsudek kritizuje Samuel Bowles ve své nové knize The Moral Economy: Why Good Incentives Are No Subtitute For Good Citizens (Morální ekonomie: Proč dobré úmysly nemůžou nahradit dobré občany). Recenzent Henry J. Aaron ji velmi chválí, neboť z ní prý plyne, že politici mají prokazatelně vliv na hodnoty, jež lidé sdílejí. Můžou tedy společnostem pomáhat se zlepšovat, ale také – bohužel - můžou vyvolat „erozi občanských hodnot“.

Bowlesova kniha je plná příkladů z výzkumů, z nichž na mnoha se sám podílel, ale jeden velmi výstižný už do knihy nestihl dodat. Před rokem si 64 procent Maďarů myslelo, že „je naší povinností pomoct uprchlíkům“. Po roce intenzivní kampaně, v níž premiér Viktor Orbán mluví o uprchlících jako o teroristech a nájezdnících, kteří chtějí zničit Evropu, klesl počet soucitných Maďarů na 35 procent.

Reklama

Orbánovi se podařilo proměnit společnost k horšímu a v této disciplíně se začíná rovnat svým komunistickým předchůdcům. Příští neděli bude v Maďarsku referendum o uprchlických kvótách vypsané Orbánovou vládou, která potřebuje překročit 50procentní účast voličů - a dělá všechno pro to, aby v lidech vyvolala nenávist nejen vůči uprchlíkům, ale i vůči Západu, který kvóty prosazuje.

Souhlasím s Obamou, že lidé jsou spíše dobří než zlí. Jenže i dobří lidé můžou propadnout zlu, když je k tomu politici navedou.

Do všech domácností poslala letáky, v nichž Maďary varuje, aby nechodili do některých čtvrtí v Londýně, Berlíně, Paříži či Stockholmu, protože se z nich prý staly zóny anarchie a násilí. Západní velvyslanci protestují, samozřejmě zbytečně. Raději nechci příliš rozvíjet fantazii, když přemýšlím, k čemu tyto orwellovské orgie nenávisti povedou. Ostatně, události stejně fantasii předbíhají. Kdo by řekl, že stejná nenávist vůči imigrantům, tentokrát vůči těm ze střední a východní Evropy, na níž založili vítězství brexitu britští politici, povede k ubití jednoho Poláka, jednoho Čecha a že v londýnském metru je dnes neradno mluvit polsky? Co bude Orbán říkat britským politikům, až bude další obětí v Londýně Maďar? Že oni jsou vinni za smrt maďarského občana, neboť šíří nenávist?

Souhlasím s Obamou, že lidé jsou spíše dobří než zlí, přesvědčuji se o tom v praxi každý den. Jenže i dobří lidé můžou propadnout zlu, když je k tomu politici navedou. Podle Samuela Bowlese je ideálem politika člověk aristotelovského typu, který chápe, že jeho povinností je „vštípit lidem návyky, které z nich dělají dobré občany“. Je pravda, že naštěstí ještě takoví politici existují (Obamu mezi ně řadím), ale k naší smůle jsou dnes v menšině. A raději nebudu rozvíjet svoji fantasii ani při přemýšlení o tom, co všechno se bude muset stát, aby se tento poměr obrátil.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].