0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nenechte si ujít5. 2. 20113 minuty

Odpověď Respektu na výhrady ministra Josefa Dobeše

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ministr školství Josef Dobeš obvinil Respekt z vážného etického pochybení. Jde o článek Musíme mu pomáhat, v němž jsme podle ministra vážně zkreslili jeho výroky, získané během třicetiminutového rozhovoru. Podle Dobeše byla jeho slova v Respektu „postavena do tendenčně zaměřených souvislostí“.

Reklama

Respekt se prý nesnažil o „zodpovědné hledání objektivní pravdy“. Proti tomuto tvrzení se musíme ohradit a trváme na tom, že jsme o postojích ministra referovali v rámci možností správně. Jsme totiž přesvědčeni, že ministr o svých plánech nemluví jasně a uvádí protichůdné věci.

Šlo o pasáž, která se týkala problému hodnocení škol v závislosti na tom, jak budou jejich žáci úspěšní v testech. Ministr vážně zvažuje, že bude dávat více peněz těm školám, které mají lepší výsledky, a experti ho za to kritizují. V tomto duchu jsme také text psali.

Ministerstvo školství ale míní, že jsme vyjádření pana ministra hrubě zkreslili. Snaží se to dokázat na svém webu, kde uveřejnilo záznam rozhovoru naší reportérky s ministrem a konfrontuje to s pasážemi v našem článku. Zde je doslovné znění toho, na čem Dobešův úřad dokazuje naši neprofesionalitu:

Respekt - citace:
S tím souvisí jeho přístup ke slovu „kvalita“ a „měření kvality“. Zatímco jeho předchůdci plánovali „měření“, tedy školní testy jako šanci dát učitelům zpětnou vazbu a ministerstvu do ruky vodítko, kterým školám je třeba pomoci, ministr Dobeš chce z testování udělat bič.

Skutečný rozhovor:
Redaktorka Čápová: Vy jste mluvil spíš o tom, že to bude takový bič, kde škola, která dopadne špatně dostává míň peněz, nebo je úplně zruší…

Ministr: „Tak to jsou překroucené věci. Já od samého začátku říkám, že je třeba zavést standardy, nastavit kritéria, měřit standardy. Je to zpětná vazba pro školy, nebudou žebříčky škol. To tam, prosím dát. Školy za to nebudou oceňovány či týrány.“

Tolik citace z ministerského webu.

Problém ale je, že citace z Respektu ani z rozhovoru není úplná. Politici mnohdy říkají protichůdné věci a ani pan Dobeš není výjimkou. Ve zmíněném interview totiž pan ministr mluvil o problému hodnocení škol ještě jednou a řekl, že chce dát v budoucnu školám „dvacet procent za kvalitu, a ne sto procent na hlavu“ jako dosud. (Pro vysvětlení: dnes jsou školy financovány podle tzv. normativu na žáka, to je oněch ministrem zmíněných „sto procent na hlavu“).

Proto jsme v článku ministrovy protichůdné informace shrnuli slovy: „Vyznat se v jeho slovech je zároveň poněkud obtížné. Jedním dechem říká, že pětina peněz pro školu bude záviset na výsledcích testů, zároveň se však ohrazuje, že žádné sankce neplánuje.“ Tuto pasáž našeho článku už ale ministerstvo na svém webu neuvádí.

Redakce Respektu


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].