Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Konec Dobeše

Jeden z nejméně oblíbených ministrů ve vládě končí

Exministr školství Josef Dobeš • Autor: HN, Martin Svozílek
Exministr školství Josef Dobeš • Autor: HN, Martin Svozílek

Učitelé se radují. Většina z nich se ráda obejde bez pětistovky měsíčně, když spolu s ní přijdou také o Josefa Dobeše (VV). Právě snížením učitelských platů totiž ministr školství zdůvodnil ve středu večer svou rezignaci. Školství musí letos ušetřit 2,5 miliardy korun (původně mu ministr financí chtěl škrtnout 4,5 miliardy, krátce před Dobešovou rezignací ale slevil). „Nemohl jsem akceptovat toto drakonické zavázání rozpočtu, které by ve výsledku znamenalo okamžité snížení platů učitelům. Rozhodl jsem se tedy vyvodit osobní odpovědnost a rezignovat,“ prohlásil Dobeš.

Přitom snížení učitelských platů v situaci, kdy šetřit musí všechny resorty, by bylo tím nejmenším důvodem ke kritice  Dobešova úřadování. Prolétněme jen namátkou jeho stopy v resortu.

Ve čtvrtek do Česka přijíždí eurokomisař Johannes Hahn, bude se pídit po tom, jak zacházíme s penězi z evropských fondů. Právě školství je přitom resortem, který měl s čerpáním peněz veliké problémy. Mohl za to především fakt, že Dobešův úřad je chtěl utrácet za zbytečné PR projekty. Například projekt Okno měl spočívat v tom, že se půl miliardy korun vyhodí za mediální kampaň, která prý zvýší finanční a právní gramotnost občanů. Kritici namítali: Potřebujeme úplně jiné věci. Třeba pracovat s učiteli, aby věděli, jak motivovat děti. Nebo napřít síly k tomu, aby se české školství zbavilo přílišné selekce dětí.

Josef Dobeš popudil také vysokoškoláky a akademiky. Naposledy tím, že navzdory rozhodnutí akreditační komise prodloužil agónii plzeňských práv, uvažoval dokonce o tom, že by fakulta bez kvalitních učitelů a vědeckých výsledků mohla přijímat nové studenty. Vysokoškolský Týden neklidu přivedl na protest proti Dobešově reformě do ulic tisíce studentů. Kritizovali ho také středoškoláci, pro změnu za nekvalitně připravenou maturitu. Nedávno jim dal za pravdu Nejvyšší kontrolní úřad, státní maturita je i podle něj zbytečně drahá a žádnou změnu k lepšímu nepřináší. Ministr se ale radoval, že tisíce mladých lidí maturitou neprošly a v důsledku to přivodí, že děti zaplní poloprázdná učiliště.

Právě v tom, že chtěl snižovat úroveň vzdělání země, byl Josef Dobeš zřejmě světovou raritou v křesle školského ministra. Napomoci tomu měly také testy dětí v pátých a devátých třídách. Dobeš vážně uvažoval o tom, že kdo v takovém testu neuspěje, bude moci zapomenout na studium – otevřen pro něj bude jen učňák. Odborníci zároveň varovali, že když budou školy dostávat peníze podle toho, jak jejich žáci vyplní test, povede to k další akceleraci už tak velké selekce. Učitelé by se snažili dětí, které mohou ohrozit jejich plat, zbavit nebo je do školy při zápisu vůbec nepustit. Radovat by se z toho mohla jedině lobby „zvláštních“ škol.

Kvůli Dobešovi jsme se dostali také do hledáčku Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace. Kritizoval, že jako jeho poradce pracuje Ladislav Bátora, který předtím kandidoval za extremistickou politickou stranu. O to víc mají nejen učitelé další důvod k radosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].