Zasedání předsednictva ČSSD
Jeroným Tejc • Autor: Milan Jaroš

 

Dlouholetý poslanec Jeroným Tejc mohl mít pěknou politickou kariéru, kdyby ovšem neudělal jednu hloupou chybu… Jako stranický expert na bezpečnost mířil několik let na post ministra vnitra. Dva roky patřil coby šéf poslaneckého klubu ČSSD k nejzasloužilejším kritikům Nečasovy vlády a platil za blízkého kolegu předsedy Bohuslava Sobotky.

Reklama
Reklama

Několik hodin po vyhlášení výsledků voleb do Sněmovny, na podzim roku 2013, ovšem odjel spolu s reprezentanty zemanovského křídla ČSSD Haškem, Zimolou, Škromachem a Chovancem na prezidentské sídlo do Lán, aby se tajně domluvili na svržení předsedy Sobotky. Po prozrazení sám rezignoval na vedení poslaneckého klubu a ztratil i slibnou šanci stát se šéfem vnitra.

Tejc nesl mocenskou prohru docela důstojně. Ustoupil stranou, neintrikoval a na dalších dvou stranických sjezdech se snažil cestou kandidatury na prvního místopředsedu do vedení partaje vrátit. To se mu ale nepovedlo ani v roce 2015, ani letos.

Tejc: ČSSD potřebuje změnu. A tou jsem jedině já

Nyní oznámil, že na podzim po volbách z vysoké politiky odejde a bude se živit jako právník. Důvodem je prý nesouhlas se Sobotkovou politikou: nelíbila se mu značně problematická reforma policie, nesouhlasí s rovněž problémovým omezením státních zástupců, chtěl by revidovat církevní restituce.

Tejc celé roky zapadal do obrazu českého sociálního demokrata se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Navíc ale nevystupoval agresivně, nevznášel návrhy, které by měly názorové odpůrce vyloženě pobuřovat, působil jako inteligentní oponent. Po jeho odstavení nastoupil na pozici šéfa ministerstva vnitra Milan Chovanec, který se stran lánské schůzky lišil od Tejce pouze tím, že pohotově přiznal účast.

Někteří insideři ze sociální demokracie by možná namítali, že mají Tejce příliš spojeného s vnitrostranickými intrikami, nebo že až moc ochotně kryl záda Zemanově loutce Michalu Haškovi. Navenek ale není důvod Tejcův odchod kdovíjak oslavovat, zvlášť pokud se tím uvolňuje cesta k ještě větší moci pro strážce Česka před cizinci Milana Chovance. Navíc se nejvážnějším Chovancovým konkurentem na nejvyšší pozice stává jihočeský hejtman a rovněž Zemanův věrný souputník Jiří Zimola.

A konečně ze hry nebude ani sám Jeroným Tejc. Ještě mu není ani čtyřicet let, jistě bude v pokušení se vrátit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte