Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Odmítnutím vlády Babiš zahájil kampaň na Pražský hrad

Nový koaliční kabinet čekají těžké úkoly a šéf ANO s tím bude nepochybně hrát

Andrej Babiš přijíždí do štábu ANO  • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Andrej Babiš přijíždí do štábu ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt

„Předáme to nové koalici a my budeme v opozici. Je jasné, že nebudeme hrát žádné hry. Jsme připraveni předat vládu bez obstrukcí. Moje pověření, které mi on (prezident Miloš Zeman) sdělil, nepřijmu.” Tato slova pronesl v pátek odpoledne Andrej Babiš na Frekvenci 1 a jde zatím o jeho nejjasnější vyjádření, že po prohraných volbách nebude blokovat předání moci vítězi, pětikoalici opozičních stran v čele s Petrem Fialou.

Babiš je pragmatik, ví, že natahovat pobyt ve vládě - byť by to s pomocí prezidenta bylo možné - se mu nevyplatí. V době, kdy roste inflace, stoupají ceny energií, firmy mají vyšší náklady, by voliči z toho plynoucí negativa přišpendlili na vrub jeho politice. A to určitě není něco, co by chtěl. Zvlášť, když evidentně plánuje další politickou kariéru.

Tou může být prezidentská kandidatura – přičemž není vyloučeno, že vzhledem k Zemanovu vážnému zdravotnímu stavu může přijít dříve než v řádném termínu, tedy v roce 2022. Když teď Babiš uvolní prostor Fialovi, může do ní startovat z výhodné pozice. Jako opozičník se bude vůči nové vládě tvrdě vymezovat a lidem může slibovat, že když ho zvolí na Hrad, přijdou s ním zase lepší časy.

Už teď na tom ostatně Babišovo píár pracuje. Na jeho sociálních sítích se to hemží útoky na pětikoalici a její politiky, a jak je u Babiše zvykem, často jde o podpásovky. Politici ANO zároveň mluví o “Fialově drahotě”, aniž lídr vítězů voleb vůbec stačil vstoupit do Strakovy akademie. Fiala bude mít těžký úkol. Musí krotit nejen vysoké ceny, ale i veřejné dluhy a zároveň kočírovat dvoukoaliční projekt. Veřejnost bude netrpělivá, s čímž Babiš bude nepochybně hrát.

Prezidentský post je pro Babiše zárukou, že by se mohl vyhnout trestnímu stíhání i případnému trestu za údajný podvod s evropskými dotacemi na farmě Čapí hnízdo; bude se tedy hodně snažit. Dění v posledních dnech, kdy volby zcela změnily poměr sil v zemi, prezident skončil v nemocnici a možná již nikdy nebude plnohodnotně schopen vykonávat úřad, však zároveň ukazují, že nikdo nemá nic jisté, a tedy ani Babiš. Svobodná otevřená společnost přináší nečekaná překvapení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].